Batya Natan

Avusturyalı Sağcı Parti Başkanı: “Neo-Nazilik bir aptallıktı ”

Avusturya’nın Başbakan Yardımcısı Adayı ve ülkenin sağcı Özgürlük Partisinin (Fapoe) Başkanı olan Heinz Christian Strache, bir zamanlar kendisinin de Neo-Nazi gençliğinin bir parçası olduğunu, ancak bugün geçmişini ve Neo-Nazizmi büyük bir aptallık, saflık olarak değerlendirdiğini belirtti.

Avusturyalı Sağcı Parti Başkanı: “Neo-Nazilik bir aptallıktı ”

Times Of Israel’in verdiği habere göre, önümüzdeki pazar günü  yapılacak seçimde Başbakan Yardımcısı olma ihtimali olan Strache, 1980’lerde Hitler gençliği olarak kendini lanse eden yasak grupları temsilen sokaklarda gösteri yapmış, polis tarafından tutuklanmıştı.  Ancak bugün 48 yaşında olan adam Neo-Nazizm’i ve gençlik günlerini büyük bir saflık ve aptallık olarak değerlendiriyor.   1986 ile 2000 yılları partinin en büyük liderlerinden olan  Joerg Haider, 35 yaşındaki genç Diş teknisyeni Strache’nin, Sağcı Özgürlük Partisini 2005 yılında devir aldığında, partinin tam bir  enkaz olduğunu belirtiyor.   Özgürlük Partisinin sağcı ve göçmenlik karşıtı tutumunun önümüzdeki seçimde partiye yüzde 25 bir oy sağlayacağı tahmin ediliyor.   Ancak parti, göçmenlik karşıtı olmasına rağmen Antisemitizmi reddediyor ve partide Yahudi karşıtlığını siyasi misyon haline getiren üyeleri anında partiden uzaklaştırıyor.  Geçtiğimiz günlerde yerel bir parti temsilcisi yaptığı seçim konuşmasında Nazi selamı; Heil Hitler verdiği için partiden uzaklaştırıldı.  

Ancak Avusturya’nın liberal grupları halen partinin  Antisemitizmden tamamen vazgeçtiğine inanmıyor.    Avusturya siyaseti konusunda uzman olan Analist Alexander Siegel Parti’nin gerçekten ideoloji değiştirdiğine dair sorunun cevabını kesin olarak vermenin mümkün olmadığını, “Bu soruyu bizzat onlara sormak gerekiyor” diyor ve ekliyor, “ancak taktiklerini değiştirdikleri aşikar.”

Avusturya’da 15 Ekim Pazar günü genel seçimler yapılacak

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
611