Batya Natan

Neo-Naziler üçüncü kez Charlottesville’de

“Yerimizi dolduramayacaksınız!” ‘Beyaz Milliyetçiler’in lideri Richard Spencer, ABD’nin Virginia eyaletindeki Charlottesville’de meşalelerle yapılan yeni bir yürüyüş düzenledi.

Cumartesi günü düzenlenen gösteride elleri meşaleli onlarca beyaz milliyetçi, Emancipation Park’tan, belediyenin diğer Müttefik liderlerin heykelleri ile birlikte kaldırmayı planladığı Müttefik General Robert E. Lee’nin heykeline kadar yürüdüler.

Spencer yürüyüşün sözcülüğünü de yaptı. Spencer, ‘Charlottesville’e Dönüş’ adı verilen protestoların videolarını Twitter hesabında paylaştı ve “Charlottesville 3.0 başarılıydı” diye ekledi. Videodaki görüntülerde protestocuların “Yerimizi dolduramayacaksınız” ve “Geri döneceğiz,” gibi sloganlar attıkları görüldü.

Spencer Washington Post’a, “Önceden ayarlanmış bir gösteriydi. Çok başarılı geçti. Bunu uzun zamandır planlıyorduk. Mayıs ayında barış içinde geldiğimizi, ağustos ayında barış için geldiğimizi ve bugün de yine barış içinde geldiğimizi ispat etmek istedik” diye konuştu.

Ağustos ayında Charlottesville’deki ‘Sağı Birleştir Yürüyüşü’ne, beş yüz kadar beyaz ırkın üstünlüğüne savunan, Klu Klux Klan üyesi ve neo-Nazi katılmıştı. Yürüyüşü yapanlarla yürüyüşü protesto edenler arasında çatışmalar yaşanmış, bir kişi hayatını kaybetmişti.

Charlottesville’in Yahudi asıllı Belediye Başkanı Mike Signer ise, yürüyüşe cevaben attığı tweet’te, “Korkak neo-Nazilerden bir başka aşağılık ziyaret. Sizleri burada istemiyoruz! Evinize dönün! Bu arada, hukuki seçeneklerimizi de değerlendiriyoruz. Haber bekleyin” diye yazdı.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
701