Romanya’da Elie Wiesel için yürüdüler

Yazdığı Holokost hatıraları kitapları ve ırkçılığa karşı aldığı tavır ile Nobel Barış Ödülü alan Elie Wiesel, doğduğu Sighetu Marmatiei adlı kasabada bir yürüyüş ile anıldı.

Romanya’da Elie  Wiesel için yürüdüler

Romanya’nın kuzeyinde olan kasabadan, savaş yıllarında  15 yaşında olan Wiesel’in tüm ailesi ile birlikte 14 bin Yahudi sürülerek ölüm kamplarına gönderilmişti. 

Geçtiğimiz pazar günü gerçekleşen yürüyüş Wiesel’in doğduğu evde başladı. Yürüyüşe katılan yüzlerce kişinin arasında komşu Macaristan’dan gelen gençler de vardı. Yürüyüş grubu, eski sinagogun ve Holokost Anıtı’nın bulunduğu mekanlardan da geçti. Holokost Anıtı önünde Yahudi çocuklardan oluşan koronun söylediği şarkıların ardından, yürüyüş  14 bin Yahudi’nin  ölüm kamplarına gönderildiği tren istasyonunda sona erdi.  Yürüyüşe katılanların kimisi yerel Doğu Avrupa köylüsü kıyafetleri giyerken, bazıları da üstünde ‘Antisemitizmin sonu Auschwitz’dir’ yazılı tişörtler giydi.  

Mayıs 1944’te Romanya’nın Sighet adlı köyünden 14 bin Yahudi toplanarak Naziler tarafından  Auschwitz kampına gönderilmişti.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
663