İsrail Başbakanı Netanyahu’nun oğlu Facebook’ta antisemit paylaşım yaptı

İsrail Başbakanı Yair Netanyahu’nun sol görüşlü liberal Yahudi kesime karşı Facebook’ta paylaştığı karikatür dozu aşarak antisemitizm sınırlarına girdi.

Amerikalı milyarder George Soros’u ve İsrail Eski Başbakanlarından Ehud Barak’ı aşağılayan, sürüngen hayvanları resmeden karikatür antisemit olarak değerlendirildi ve birçok çevreden tepki aldı.

Besin Döngüsü ( Food Chain) adlı  Karikatürün Ku Klux Klan gibi aşırı ırkçılar tarafından beğenilmesi ise tepkilerin daha da artmasına neden oldu.  Karikatür antisemitlerin en çok kullandığı söylemlerden “Dünyayı Yahudi zenginler yönetiyor” ifadesini resmetmiş olması ile dikkat çekiyor.

Netanyahu ailesine yakın çevreler, genç Netanyahu’nun babasının izinde politik bir kariyeri hedeflediğini ve son zamanlarda Binyamin Netanyahu’ya karşı açılan yolsuzluk davalarından etkilenerek bu yanlışı yaptığını belirtseler de, Yair Netanyahu, ABD’nin en güçlü Yahudi kuruluşlarının eleştirisinden kurtulamadı.

Misyonu Antisemitizm ile mücadele olan Yahudi lobisinin en etkili kuruluşu ADL Twitter’den yaptığı eleştiride şunları belirtti: “Yair Netanyahu’nun Facebook’a koyduğu karikatür açıkça antisemitizm mesajı içermektedir. Bir Yahudi’nin  eleştirmek uğruna dünyadaki Yahudi karşıtı söylemi kullanması kabul edilemez.”

İsrail solundan İşçi partisi lideri Avi Gabay da oğul Netanyahu’yu eleştirenler arasında idi. Gabay, Yair’in sonradan Facebook’tan sildiği karikatür için “Tüm ahlaki sınırların ötesinde, İsrail için üzücü günler bunlar” ifadesini kullandı.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
2830