Batya Natan

Hamas, Gazze’de askeri idare istiyor

Gazze’de yönetimi elinde bulunduran Hamas örgütü, Askeri İdare ilan etmeyi düşünüyor.

Hamas, Gazze’de askeri idare istiyor

Batı Şeria’daki Filistin Yönetimi ile arası iyice açılan Hamas örgütü, Gazze’deki sivil yönetimin yerine kendi komutanlarının geçmesini talep etti. Söz konusu hareketin amacı Batı Şeria- Filistin Yönetimine baskı yaparak, yönetimin Gazze’ye uyguladığı yaptırımları kaldırmak. 

Abbas liderliğindeki Batı Şeria Filistin yönetimi, Gazze’deki Hamas yönetimini bertaraf etmek için bazı yaptırımlar uyguluyor. Bu yaptırımlar; Gazze Enerji santralına yakıt göndermemek, Gazze’nin elektrik faturalarını İsrail’e ödemeyi kesmek, Hamas memurlarına maaşlarını vermemek gibi tedbirlerden oluşuyor. Mahmut Abbas’ın amacı, Gazze’deki yönetimi eninde sonunda Batı Şeria’ya bağlayarak Filistin halkının bütünlüğünü sağlamak.

Sivil hükümetin yaptırımlardan dolayı güçsüzlüğünü fırsat bilen Hamas’ın askeri kanadı da  ortaya çıkan siyasi boşluğu doldurmak istiyor. 

Ancak Yedioth Aharonot gazetesinin yazdığına göre böyle bir durum Gazze’de tam bir kaos yaratacak ve Hamas ile İsrail arasında sıcak bir çatışma çıkmasına zemin hazırlayacak.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
607