Batya Natan

Japon Fukushima nükleer tesislerinde savaştan kalma bomba bulundu

Japonya’nın kaza sonucu yanan Fukushima nükleer santralında 2. Dünya Savaşı’ndan kalma patlamamış bir bomba bulundu.

Japon Fukushima nükleer tesislerinde savaştan kalma bomba bulundu

O yıllarda uçaklardan bırakılan ve yere temas halinde patlayan bombanın Amerikan Hava Kuvvetleri tarafından atıldığı tahmin ediliyor.

Reaktöre yakın olan araba park alanının içinde çalışan inşaat işçileri tarafından bulunan bombanın 85 cm boyunda olduğu  ve fünyesinin halen patlatma kapasitesinde olduğu tahmin edildi. Olay üzerine Tokyo Elektrik Şirketinin yetkilileri derhal polise ve yetkililere haber verdi.

Çalışmaların askıya alınması sonrası, polis Japon Ordusundan bomba imha ekiplerinden yardım istedi.  2. Dünya Savaşı’nda bölgede olan bir Japon askeri hava üssü yüzünden Fukushima, Amerikan uçaklarının yoğun saldırılarına hedef olmuştu. Dolayısı ile bölgede savaştan kalma bomba ilk defa bulunmuyor.

Fukushima nükleer santralı 2011 yılında olan Japonya’yı vuran Tsunami yüzünden yıkılınca, nükleer tesisteki radyoaktif zincir reaksiyonu kontrolden çıkmış, mühendislerin ‘ meltdown’ dedikleri erime gerçekleşmişti.  Felaket on binlerce kişinin evini terk etmesine neden olmuştu. Etkisi 40 yıl süren tehlike yüzünden bugün kimsenin bölgede yaşamasına izin verilmiyor ve arındırma çalışmaları da  devam ediyor.

 

  

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
521