Batya Natan

Filistinli kadın nasıl Siyonist oldu ?

Batı Şeria Ramallah doğumlu ve amcası Filistin Kurtuluş Örgütünün kurucularından olan Sandra Solomon sonradan Hıristiyan olmuş bir kadın.

Bugün Kanada’da  yaşayan ve İsrail milliyetçisi (Siyonist) olan Solomon, zamanında kendisinin de Yahudi karşıtı nefret söylemli siyaset içinde büyüdüğünü söylemekten çekinmiyor.

On sene evvel Hıristiyanlığa geçen,  Filistin siyaset ile eğitim sisteminin şiddet ve nefret üzerine kurulduğunu ifade eden Solomon, artık Filistin tarafının barış istemediğinden emin olduğunu  belirtti.

 

İsrail’de geçtiğimiz haftalarda yaşanan,  bir eve giren Filistinli teröristin Salomon ailesinden  üç kişiyi öldürdüğü terör olayını şiddetle kınadığını da belirten Solomon, sözlerine şöyle devam etti: “Halamiş’de Salomon ailesini katleden genç terörist bu sapık fikirleri nereden aldı sanıyorsunuz? Bu saldırıları yapan gençler  Filistin eğitim sisteminin onlara verdiği eğitim ile psikolojik açıdan zaten ölmüşler.”

 39 Yaşında olan ve ilk ismi Fida olan Sandra  Filistin Kurtuluş Örgütünün kurucusu Yaser Arafat’ın baş yardımcısı Şahar Habaş’ın yeğeni.

Solomon’un İsrail’e nefretten Siyonizme olan yolculuğu bir gecede olmamış. Genç kadın bu konudaki duygularını kelimelere şöyle döktü:

“Çocukluğumu İsrail’den nefret etmeyi öğrenerek geçirdim.  Bize öğretilen en önemli konu El Aksa’nın özgürlüğü için mücadele ve İsrail’i haritadan silmekti. Ancak daha sonra ailem Ürdün ve Suudi Arabistan’a taşındı. Televizyonda 2. İntifadada İsrail’e karşı her yapılan terör eyleminden sonra çocuklar öldükçe, Filistin’de çocuklara şeker dağıtıldığını izledim.

Bana verilen eğitim gibi… Sadece Filistinliler güya kurbandı.  Güya Siyonist baskıcı rejim Filistinlilerin topraklarını ele geçirmiş, sadece kendine hayat hakkı tanıyordu.”

Bugün Toronto’da yaşayan Solomon Suudi Arabistan’da kadınlara yapılan baskılar sonucu Hıristiyan olmayı seçmiş. Kanada’da Yahudi cemaati ile tanışan ve Yahudilik hakkında bilgi edinen Solomon, neden Siyonist olduğunu şu sözlerle açıklıyor: “ Gerçeklerin gücü burada tüm fikirlerimi değiştirdi.”

 

Bu Haber Yedioth Aharonot gazetesinden alınmıştır

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
4962