Batya Natan

Gözlem Kitabevi’nde yeni kitaplar satışta

Gözlem Kitabevi’nde yeni kitaplar satışta

GÜLDÜRMEYİN BENİ

Yakup Almelek’in uzun yıllara dayanan anılarını, seyahatlerini ve yaşamındaki gözlemlerini aktardığı yeni kitabı ‘Güldürmeyin Beni’ raflarda yerini aldı. Librum Kitap tarafından çıkan eserinde Almelek gözlemlerini, sade, sahici ve naif üslubuyla ‘yaşamdan damıtarak’ aktarıyor.

UNUTURSUN

İclal Aydın’ın yeni kitabı ‘Unutursun’ Artemis Yayıncılık tarafından yayımlandı. ‘Unutursun’; göçler, idamlar, istifalar, muhtıralar, öğrenci olayları, uçak kazaları, tanklar, yanılgılar, fedakârlıklar ve şarkılar içinde geçen bir yüzyılın Türkiye’sinde, bir göçe direnen köklerin, ayrılığın, yoksulluğun, ölümün, direncin hikâyesini okuyuculara aktarıyor.

İstanbul’un son gayrimüslimleri, esnaf dostları Aşkale’ye gitmesin diye vergi borcunu ödemek için para toplayan Müslüman komşular, asılan bir başvekilin güçlü karısı, müge çiçekleriyle bezeli altmışlı yılların Ankara’sını yasa boğan uçak kazası, savaşlardan sağ çıkmış sıhhiyecilerin yorgunluğu, Kapadokya’nın yer altı kentleri, karlı Berlin, ana kucağı Ihlara, tangolar, ağıtlar ve elbette bir esinti gibi geçip giden Nariye’nin şarkısı.. 

 KAVUŞMAK

Fred Uhlman’ın Kolektif Kitap tarafından çıkan yeni kitabı ‘Kavuşmak’, Svabya’nın tepelerinde büyüyen iki genç adamın birbiriyle kurduğu derin, masum arkadaşlığın ve Almanya’da döneme hâkim olan Yahudi karşıtı fikirlerin bu arkadaşlığa ve masumiyete nasıl gölge düşürdüğünün hikâyesini anlatıyor. Fred Uhlman reddedilmeyi, korkuyu, sürgünü ve ırkçılığın insanlar arası ilişkilere nasıl nüfuz ettiğini anlattığı bu çarpıcı eserinde tünelin sonunda her zaman ışık olduğuna da dikkat çekmeyi ihmal etmiyor.

MEÇHUL YAHUDİLER ANSİKLOPEDİSİ - II

Araştırmacı Yazar Rıfat N. Bali’nin yeni kitabı ‘Meçhul Yahudiler Ansiklopedisi II’ Libra Kitapçılık tarafından yayınlandı. Bu kitapta yirmi iki hayat hikâyesi yer almakta. Bu insanlardan bir kısmı artık hayatta değiller ve yakınlarının gözlemleriyle anlatıldılar. Bir diğer kısmı hayatta olup ya kendileri hayatlarını kaleme aldılar veya yakınları onları anlattı. Hepsi Yahudi. Her biri sadece yakın çevresinde iz bırakmış insanlar. Ancak ‘ünlü’ değiller. Yani sokakta her gün rastlayabileceğimiz sıradan, başka bir tabirle ‘meçhul’ insanlar. Bu derlemede anlatılan her bir hayat Türk Yahudi toplumuna açılan küçük birer pencere.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
396