Batya Natan

Çocuğunuzla rahat bir tatil için bunlara dikkat edin!

Çocuklu ailelerin seyahati, her ayrıntının önceden planlanması gerekliliği nedeniyle anne babalar için zaman zaman endişe verici bir süreçtir. Aslında uygun bir planlama ile tatili konforlu ve sağlıklı bir şekilde geçirebilmek mümkündür. Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Özlen Kaya Çardak, çocuklarla sağlıklı bir tatil için önemli önerilerde bulundu.

Çocuğunuzla rahat bir tatil için bunlara dikkat edin!

Keyifli bir tatil ayrıntılarda gizli

Öncelikle tatilin süresi çocuğun yaşına göre iyi ayarlanmalı. 0-2 yaş dönemi bir çocuğunuz varsa ve 10 günden uzun bir tatil planı yapılıyorsa ev rutinlerinin; yani her zaman alıştığı düzenin dışına çıkmak çocuklara endişe verebilir. 0-2 yaş arası çocuklu tatillerin genelde 5-7 gün sürmesi idealdir. Daha büyük yaşlarda oyun çocuğu dönemi 3-6 yaş çocuklar ise daha uzun evlerinden ayrı kalmayı tolere edebilir.

Ergenlik dönemindeki çocukların ise zaten aile ile değil arkadaşlarıyla birlikte tatil yapmaktan daha çok keyif aldıkları bir gerçek, ergenlik yaş grubu çocuğunuz eğer anne babasıyla tatile gelmek istemiyorsa çok da ısrarcı olunmamalı. Anne ve baba çocuktan ayrı tatil planı yapıyorsa çocuklarının yaşları kadar ayrı gece onlardan uzak olduklarında çok ciddi sorun çıkmaz. Kısacası 1 yaş çocuğunuz sizden ayrı bir gün; 2 yaş çocuğu da iki gün geçirebilir. Ama daha uzun süre anne babadan ayrı kalmak küçük çocuklarda huzursuzluk yapabilir.

Çocuğunuzun çantasında neler olmalı?

Çocuğunuzun tatil çantasını hazırlarken açık renkli, pamuklu giysiler tercih edilmeli. Kısa kollu kıyafetlerin yanı sıra uzun kollu olanlar da birkaç tane alınmalı. Gündelik ayakkabıların yanında kumda ayaklarının yanmaması için ya da ıslak zeminde kaymayan, su geçirmeyen sandaletler alınabilir. Güneş ve rüzgârdan korunmak için geniş kenarlı şapkalar, güneş gözlükleri bavula eklenebilir. Denize girdikten sonra değiştirilmesi için birkaç mayo mutlaka olmalı.

Şampuan, sabun, nemlendirici yağ gibi özel bakım eşyaları unutulmamalı. Yataklar arası mesafe varsa evde kullanılan telsiz alınabilir. Sevdiği, vakit geçirebileceği oyuncaklar, kitaplar bu çantada yer alabilir. Sinek olabilme ihtimaline karşı cibinlik, sinek önleyici likit ya da tabletler götürülebilir. Mutlaka gerekli olacak bu eşyaların yanı sıra önlem olarak da ateş ölçer, gazlı bez, yara bandı, doktor tavsiyesi ile kullanılan ilaçlar, şuruplar, pişik ve alerji kremleri alınabilir.

Uçakta sakız çiğnemek kulak basıncını dengeler

Vaktinde doğan prematüre olmayan ve sağlıklı bebekler 3 haftalık olduktan sonra uçakla seyahat edebilir. Uçakta iniş ve kalkışlarda kulak basıncının dengelenmesi için yutkunma hareketi yapılmalı. Bebeklerin yutkunma yapabilmesi için uçağın iniş ve kalkışında annesini emmesi tavsiye edilir. Dört yaş üstü gibi daha büyük çocuklar ise sakız çiğneyebilir. Sakız çiğnemek de benzer bir etki ile kulak basıncını dengeler.

Doktor önerisi ile bulantı önleyici ilaçlar kullanılabilir

Araç içi yolculuklarda da mide bulantısının daha az olması için çocukların aracın gidiş yönüne bakması tavsiye edilir. Ciddi araç tutması olan çocuklara yolculuk öncesi çocuk doktorunun uygun göreceği bulantı önleyiciler önerilebilir. Yola çıkmadan en az bir saat önce de çocuklara bir şey yedirilmemesi gerekir. Çok uzun bir araç yolculuğu ise ara ara molalar vermek çocuğu rahatlatacaktır. Yola çıkış mümkünse güneşin tam tepede olduğu öğle saatlerinde değil daha serin saatlerde yapılmalı. Çok sıcak hava çocuğun yolculuktan kısa sürede sıkılmasına yol açabilir. Araba içindeki hava temiz, taze tutulmaya çalışılmalı. Serinlik yaratmak için klima direkt soğuk olarak açılmamalı.

Tetanos aşısı yaz döneminde ihmal edilmemeli

Eğer çocuğun eksik aşıları varsa bunlar tatile gitmeden önce mutlaka tamamlanmalı. Özellikle tetanos aşısı yaz döneminde eksik bırakılmamalı. Tetanos aşısı ülkemizde her bebeğe 2-4-6-18. aylarda ve 4-6 yaşında yapılmakta. Altı yaşından sonra beş yıl koruyuculuğu devam etmekte ve 11-12 yaşlarında bir doz daha tetanos yapılmakta. Genelde 11-12 yaşlarında yapılan bu tetanos dozu unutulabilmekte ve ergenlik dönemleri risk oluşabilmekte.

Gidilecek bölgeye göre özel aşılar gerekebilir

Riskli bölgelere seyahat etmeyi planlayan aileler için gidilecek bölgeye göre rutin dışı özel aşılar da unutulmamalı. Örneğin Afrika’nın menenjit kuşağı olarak adlandırılan bazı bölgelerine seyahat edilmesi planlanıyorsa meningokoksik menenjite kaşı mutlaka aşı yapılmalı. Yurt dışında pek çok ülkede rutin olarak uygulanan bu aşı ülkemizde çok sayıda göçmen olması nedeniyle Afrika’ya seyahat etmeseniz de yapılması tavsiye edilen aşıların başında gelir.

50 faktörlü güneş kremleri  tercih edilmeli

Çocuklar için kullanılacak güneş kremleri kimyasal içermeyen mineral filtreli olarak tanımlanan kremler olmalı. Mineral filtreli kremler kimyasal içermez ve kumaş gibi çocuğun cildini kaplayarak güneşin zararlı etkilerinden çocukları korur. 2 yaş altında 50 faktör güneş kremleri tercih edilmelidir. Güneşe çıkmadan 20 dakika önce güneş kremleri sürülmeli ve sık sık yenilenmeli. Güneşin dik geldiği saatlerde çocukların güneş altında kalmamasına dikkat edilmeli. 

YAZIN DOĞADA OLMAK BİR BAŞKA GÜZEL

Yaz tatili için bir yerlere kaçabildiyseniz ne ala, yoksa İstanbul’da kalanlar ve günü doğada geçirmek isteyenler için birkaç önerim var...

Yaz tatilini İstanbul’da çok uzaklaşmadan ama halen doğa ile içiçe kalarak geçirmek istediğiniz bir gün olur ise önce Riva’da ki Göllü Binicilik Merkezinde atlarla doğanın içinde unutulmaz bir gezintiden sonra aynı mekân içindeki cafe’de lezzetli bir yemek yiyip karınlarınızı doyurabilirsiniz.

 Yorgunluğunuzu attıktan sonra yol üzerinde gelirken önünden geçmiş olduğunuz cam ocağında çocuklarla camdan istediğinizi yapabilecek eğlenceli ve değişik bir aktivite yaparak gününüzü çok farklı değerlendirebilme şansını elde edebilirsiniz.

 Anadolu Kavağı'na doğru vapurla yapılacak bir Boğaz gezisi sonrası Anadolu Kavağında Yoros Kalesi'ne sıkı bir yürüyüş enerji dolu miniklerin çok keyif alacakları bir rota. Kalede karşılaşılacak İstanbul Boğazı manzarası ise bu gezintinin mükâfatıdır.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
408