Batya Natan

Filistinli ve İsrailli kızlar Rocky Dağlarında barış kampında

‘Barış için Yaratıcılık’ adı verilen yaz kampı 2003 yılından beri 15-17 yaşındaki Filistinli ve İsrailli kızları ABD, New Mexico’da bulunan Rocky Dağlarındaki yaz kampında buluşturuyor.

Kampta eğlenen, sosyal faaliyetler yapan, yakındaki kasabalara alışverişe giden Filistinli ve İsrailli gençler beraber yaşamayı öğrenirken, danışmanlar liderliğinde birbirlerine çatışmalar sırasında yaşadıkları tecrübeleri de anlatıyorlar.

Adı gizli özel bir fon tarafından finanse edilen ve 2015 yılından beri ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından da maddi olarak desteklenen kampın amacı, İsrail-Filistin çatışmalarında psikolojik travma geçiren gençleri tedavi etmek.

Şimdiye kadar çocukluğunda yaşadığı travmadan dolayı davranış bozukluğu yaşayan 200’den fazla Filistinli ve İsrailli genç kız bu kampa gelerek düşman bildiği kişilerle arkadaşlık kurdu.

Nablus’ta yaşayan Liza Masri de bu travmayı yaşayan Filistinli genç kızlardan biri. Liza, komşusu balkonda sigara içerken İsrail askerleri tarafından vurularak öldürüldüğünde henüz küçük bir çocuktu.  Şahit oldukları yıllarca, Liza’nın içinde İsraillilere karşı büyüttüğü nefrete neden oldu.  Ancak bir süre sonra Liza, Sante Fe’deki bu kampa gönderildi ve burada karşı tarafın; İsrailli çocukların da savaşta yaşadıkları travmaları birinci ağızdan dinleme fırsatı buldu.   Kampta öğretmenler tarafından hazırlanan 40 saatlik ‘Düşman da Senin Daha Hikayesini Duymadığın Bir İnsan’ adlı özel diyalog programına katılan Lisa, burada Naama Şlomi ile yakın arkadaş olmuş. İki genç birbirlerine yaşadıkları korkuları anlattıkça ortak travmalarının yerini sevgi ve arkadaşlık almış.

İlk defa 2013’te kampa gelen 21 yaşındaki Lisa bugün kampta Genç Danışman olarak çalışıyor ve kendisi gibi çocukluğunu bombalar arasında geçiren gençlere yardımcı oluyor.

Kamp müdürü Dottie Indyke, faaliyetler hakkında şunları söylüyor: “Biz burada çocukların politika ve tarih tartışmalarını istemiyoruz. Amacımız gençlere her iki tarafın da yanlışlarını öğretmek ve karşı tarafın acılarını da  göstermek.”

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
1902