Batya Natan

Neden tiroit hastalıkları polikliniği?

Tiroit hastalıkları ülkemizde sık görülen hastalıkların başında. Bu hastalıklar uzun sürebilir, hastayla doktorun uzun yıllar beraber uyum içinde hastalığın takibini gerektirir. Or Ahayim Hastanesi yeni hizmete girenTiroit Polikliniğinde uzman kadrosu ile hizmet vermeyi hedefliyor.

Neden tiroit hastalıkları polikliniği?

Uz. Dr. Sadi Rüştü Vural*

¬ MUAYENE İÇİN RANDEVU NASIL ALINABİLİR?

-Telefonla (0212-491 0 000 pbx) ‘İç Hastalıkları ve Tiroit Polikliniği Randevusu’ talebinizi santralımızdan bildirerek,

-Web sayfamız www.balathastanesi.com.tr den ‘İç Hastalıkları ve Tiroit Polikliniği’ni tıklayarak,

-Sıraya girmeden direkt olarak Tiroit Polikliniği asistanına müracaat ederek.

¬ MUAYENE SÜRECİ NASIL OLACAK?

Hastaneye geldiğinizde ‘İç Hastalıkları ve Tiroit Polikliniği’ asistanı sizi karşılar. Randevu saatinizden 10 dakika önce gelmeniz sizin kayıt ve ön bilgi işlemleriniz için makul süredir. Doktorumuz tarafından mevcut şikâyetleriniz doğrultusunda gerekli sorgulama ve muayeneniz yapılır. Doktorumuzun oluşan kanaati doğrultusunda ve sonrasında yapılacak olan süreçler ile ilgili sizler bilgilendirilirsiniz. Gerektiğinde yapılacak tetkiklerinizin süreç teşkil edeceğini düşünürseniz mümkün oldukça erken saate randevu almanız zamanınız için önem teşkil eder. Sonuçta doktorunuz;

μ Kan tetkiki (T3, T4 ve TSH) isteyebilir,

μ Tiroit ultrasonografi isteyebilir,

μ Tiroit sintigrafisi isteyebilir,

μ İğne Biopsisi önerebilir.

μ Çok nadir olmak ile beraber şüpheli durumlarda Boyun MR’ı ve ileri tetkiklerde istenebilir.

μ Sadece periyodik muayene ve rutin kontroller önerebilir.

Yukarıdaki işlemler yapıldıktan sonra doktorunuz mevcut tanınıza göre ilaçla tedavi, cerrahi veya nükleer tıp (radyoaktif iyot) tedavi yöntemlerini önerebilir. Hangi tedavinin uygulanacağına dâhiliye ve cerrahi doktorları birlikte karar verir.

¬ TİROİT HASTALIĞI HAKKINDA NE BİLİYORSUNUZ?

Boynun ön tarafında bulunan Tiroit bezinin görevi, metabolizmayı (yaşamak için gerekli kimyasal ve fiziksel olayları) düzenlemektir ve kemiklerin gelişmesini, büyümeyi, cinsel organların gelişmesini, deri ve kıl oluşumunu büyük ölçüde etkiler.

Tiroit bezinin büyümesine GUATR

İçinde nodüller olursa NODÜLER GUATR,

Fazla hormon salgılarsa HİPERTİROİDİ,

Az hormon salgılarsa HİPOTİROİDİ denir.

¬ BİR TİROİT HASTASI OLABİLİR MİSİNİZ?

HİPOTİROİT MİSİNİZ? AŞAĞIDAKİ BELİRTİLER SİZDE VARSA HİPOTİROİT OLABİLİRSİNİZ.

μ Yorgunluk

μ Halsizlik

μ Deride kuruluk

μ Saçlarda dökülme

μ Kilo alma

μ Depresyon

μ Adet düzensizliği

DİKKAT!

Eğer bu hormon erken yaşta az salgılanırsa cücelik ve zihinsel özürlülük görülür, büyüme ve gelişme tam oluşmaz. Tiroit bezi az çalışan binlerce insan bu hastalığının farkında olmadan yaşamakta.

Özellikle yorgunluk ve halsizlik günlük hayatımızda çoğu zaman çok çalışmaya ve uykusuzluğa bağlandığı için tiroit bezi yetmezliği pek akla gelmez ve atlanır. Özellikle kadınlarda 55 yaşından sonra bu hastalığın sıklığı daha da artar ve her 8-10 kadından birisinde tiroit yetmezliği gelişir.

Hamilelikte tiroit hormonlarının normal seviyelerde olması çocuğun gelişimi içinde çok önemlidir ve mutlaka sıkı takip edilmeli.

Tiroit hormonlarının (T3 ve T4) ve tiroidi uyaran hormonun (TSH) tetkiki teşhiste çok önemlidir.

Ayrıca nedenin bulunmasında tiroit ultrasonu ve sintigrafisi de yapılmakta. Yapılabilecek diğer tetkikler tiroit antikorlarıdır.

Tedavi, eksik olan tiroit hormonlarının ilaçla tamamlanması şeklindedir.

HİPERTİROİT MİSİNİZ? AŞAĞIDAKİ BELİRTİLER SİZDE VARSA HİPERTİROİT OLABİLİRSİNİZ.

μ Kilo kaybı

μ Kaslarda zayıflık

μ Ellerde titreme

μ Çarpıntı

μ Saçlarda dökülme

μ Aşırı terleme

μ Uykusuzluk

μ Sinirlilik

μ Adet düzensizliği

μ Gözlerde ileri doğru fırlama

μ Sıcağa tahammülsüzlük

μ Kemik erimesi

μ Erkeklerde meme büyümesi

DİKKAT!

Tiroit bezinin aşırı çalışması (hipertiroidizm), parankimanın (özek doku) şişmesi sonucu olur ve Basedow, Plummer hastalıklarına yol açar. Hipertiroidizm, tiroit bezinden aşırı tiroit hormonu (T4 ve T3) salgılanmasıyla oluşan bir hastalıktır. Bu hastalığa tirotoksikoz ismi de verilir.

Hipertiroidiye neden olan hastalıklar şunlardır: 1. Graves hastalığı, 2. Toksik nodüler guatr (Tiroid bezindeki sıcak bir nodülden aşırı hormon salgılanması) 3. Tiroit bezinin iltihapları (tiroiditler), 4. Aşırı iyod alınması (nodülü olan hastaların iyotlu tuz veya iyotlu öksürük şurubu içmeleri ile) 5. Aşırı tiroit hormonu almakla (Tiroit hormon ilaçlarının aşırı alınması)

Tedavi ilaçla, cerrahi veya nükleer tıp (radyoaktif iyot) yöntemleriyle yapılabilir. Hangi tedavinin uygulanacağına dâhiliye ve cerrahi doktorları birlikte karar verir.

GUATR

Tiroit bezinin kanserleri dışındaki büyümesine guatr, içinde nodüller varsa buna nodüler guatr denir. Bu nodüllerin hormon salgılayıp salgılamamasına göre soğuk ve sıcak nodüller olarak ikiye ayrılır. Birçok nodül varsa multinodüler guatr adı verilir.

μ USG ve/veya sintigrafi ile teşhis edilir:

μ Sıcak nodül (tamamı iyi huylu yüzde 99,8)

μ Soğuk nodül (yüzde 5 kanser riski)

Bu nedenle 1 cm’nin üzerindeki soğuk nodüllere biyopsi uygulanması önerilir. Küçük nodüller sizi takip eden doktorun belirleyeceği aralıklarda takip edilmelidir. Ne zaman cerrahi gerekeceği, takip eden doktorunuz ve cerrahi doktorunun konsültasyonu ile belirlenir.

Tiroit nodülleri USG ile teşhis edilir.

Nodülün histopatolojik incelemesi için doktorunuz biyopsi önerebilir. Tiroit biyopsisi USG eşliğinde ince iğne biyopsisi şeklinde radyoloji ünitesinde yapılır. Alınan materyal histopatolojik incelemeye gönderilerek doku hakkında bilgi edinilir ve buna göre tedavi planlanır.

Patolojik inceleme sonucunda nodüller gerekirse ameliyat ile tedavi edilir.

Doktorunuz nodüllerin özelliğine göre size medikal tedavi ve/ veya takip önerebilir.

*İç Hastalıkları Uzmanı, Or Ahayim Hastanesi

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
567