Üç Boyutlu Estetık (3d) Simülasyonu

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Onur Sümer artık Or Ahayim Hastanesinde…

Üç Boyutlu Estetık (3d) Simülasyonu

Or Ahayim Hastanesinde muayene ve ameliyatlara başlayan Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı 

Op. Dr. Onur Sümer estetikte son trendlerden Üç boyutlu (3D) Simülasyon hakkında bilgi verdi.

Estetik cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemler, hızla gelişen teknoloji ile birlikte biz plastik cerrahlara ve hastalara düne kadar tahmin dahi edemeyeceğimiz olanaklar sunuyor. Bizlere düşen, tabii ki de hızla gelişen araçları ve yöntemleri takip etmek ve bunları doğru bir şekilde kullanmak.

Üç boyutlu hasta simülasyon cihazları son senelerde sektöre dahil olmakla beraber artık boyut atlamış durumda. Çok kolay bir uygulama ile (yüz ve meme için tablet ile hastanın 180 derecelik görüntüsünü tarayarak) birkaç dakika içerisinde hastanın istediği vücut bölgesinin üç boyutlu resmini çıkartabiliyoruz. Yüz bölgesinde işlem düşünülüyor ise burun, dudak, göz, şakak, gıdı, kaş gibi yani yüzün tüm alanlarında ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemlerden sonraki haline hasta ile birlikte karar verebiliyoruz.

Meme büyütme ameliyatlarında kullanacağımız protezleri, alternatifleri ile beraber inceleyip olabilecek sonuçları ameliyat öncesinde hastalarımıza gösterebiliyoruz. Sistem en uygun protezleri saptıyor ama tabii ki ameliyat sırasında cerrah nihai kararını veriyor. Vücudun herhangi bir bölgesinde operasyon düşünüyor isek; tablet ile taramayı bu kez 360 derece hasta etrafında dönerek yapıyor ve ilgili bölgede ameliyat sonrası görüntüye oldukça yakın bir sonucu hastamıza gösterebiliyoruz.

3D’nin daha önceki simülasyon aygıtlarına olan üstünlüğü, kullanımının son derece basit olması, sadece tabletiniz ile gerçekleştirebiliyor olmanız (yani ev gezmesinde dahi uygulayabilmeniz) ve hastanın takacağı özel bir gözlük sayesinde, o anda üç boyutlu olarak yüz için aynaya bakıyormuş gibi sonucu görebilmesi ya da aşağıya baktığında protez takılmış memelerinin görüntüsünü izleyebilmesi.

Yani aynı zamanda çok eğlenceli bir ortamda hasta muayenelerimiz gerçekleşmekte, hastanın o anki mutlu halini daha ameliyat öncesinde görebilmekteyiz.

Yapılan araştırmalar, bu ön simülasyon çalışmalarının ve sonrasındaki ameliyat sonuçlarının arasında yüzde 90 civarında benzer sonuç vermekte olduğunu ve aynı şekilde hasta memnuniyetinin de yüzde 90 seviyesine ulaştığını gösteriyor.

Bu simülasyon sistemi hasta memnuniyetini arttırıp, hastanın kaygılarını azaltmakla beraber, bize gireceğimiz işlemler için bir kılavuz olması yönünden bir çok avantaj sağlıyor.

Tüm bunlara rağmen tabii ki hastalarımızı, kişilerin doku yapılarının ve fizyolojilerinin farklı olduğu ve ameliyat sonucunun yapılan simülasyon ile bire bir olmayabileceği hakkında bilgilendiriyoruz.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
418