Ürdün Kralı kınadı, parlamento övdü

Geçtiğimiz cuma günü Tapınak Tepesinde iki İsrailli polisin ölümü ile sonuçlanan saldırıyı Ürdün Kralı Abdullah kınarken, Ürdün parlamentosu öldürülen üç teröristi kahraman ilan etti.

Saldırıyı  İsrail’in politikasının bir sonucu olarak değerlendiren Ürdün parlamentosu, şehit olarak değerlendirdiği teröristlerin ruhu için dua etti.

 Pazar günü özel bir oturum yapan parlamento, olaydan sonra İsrail’in Tapınak Tepesini kapatmasını da protesto etti. Tapınak Tepesi Pazar günü ekstra güvenlik önlemleri altında hem Müslümanlara hem de Yahudilere yeniden açıldı. Böylece  21 Yahudi ziyaretçi  yıllar sonra ilk defa Yahudi dinine göre de çok kutsal olan mekanı ziyaret etti.

 Ancak Tapınak Tepesinin yönetiminden sorumlu olan Vakıf ve Ürdünlü güvenlik görevlileri  İsrail’in girişlere koyduğu metal detektörlerini protesto etti ve Yahudi ziyaretçilere koruma vermeyeceğini duyurdu.  Yahudi  ziyaretçiler İsrail askerlerinin korumasında mekanı ziyaret etti.

Halihazırda Tapınak Tepesi Kudüs İslami Vakfı ve Müslüman din adamları  tarafından yönetiliyor. Bölgede Müslümanlar düzenli olarak dua ederken,  Yahudi ziyaretçiler sadece özel izinle alınıyor ve dua edemiyor.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
977