Suriye ateşkes planı Hizbullah’ın Lübnan’dan uzaklaştırılmasını şart koşuyor

Foreign Policy dergisinin haberine göre, Rusya ve ABD arasında imzalanan ateşkes anlaşmasının şartları Hizbullah gibi örgütlerin Lübnan toprağında konuşlanmasına da yasak getiriyor.

İsrail ve Ürdün devletlerinin taleplerini dikkate alan şart dolaylı olarak Hizbullah’ı kast ediyor.   Söz konusu şartta ‘İran destekli yabancı askeri güçlerin İsrail ve Ürdün sınırlarına yakın yerlerde konuşlanmasının  yasaklanması’ şeklinde bir ifade var.   Ancak ABD’li emekli diplomatlar söz konusu şartın fiilen uygulanmasında büyük zorluklar yaşanacağını belirtiyor.

 ABD’nin eski diplomatlarından Geral Fierstain, Foreign Policy dergisine yaptığı açıklamada şunları belirtti: “Sorun bu şartı kimin kontrol edip zorlayacağı. Rusya gidip Tahran’a ne yapması gerektiği konusunda talimat mı verecek?   Aslında İranlılar Suriye konusunda Esad’a  Ruslardan çok daha yakınlar.”   Öte yandan barış planının başarısı ve Hizbullah’ın bölgeden uzaklaştırılması konusunda daha iyimser görüşler de var.

 Washington’da Yakın Doğu Politikaları Enstitüsünden Andrew Tabler basına yaptığı açıklamada, ABD ve Rusya ortaklığının bölgede söz sahibi güçler olarak doğal olduğunu belirtti. Tabler, “Eğer bir şeyler deneyeceksek söz konusu bölgeden daha iyi bir yer düşünemiyorum” şeklinde konuştu.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
448