15 bin kişinin öldürüldüğü Laşi katliamı sonunda tanındı

Romanya 1941; ölüm trenleri, gettolar ve Yahudilere karşı yürütülen sistematik bir soykırım. Sonuç: 15 bin ölü…

15 bin  kişinin öldürüldüğü Laşi katliamı sonunda tanındı

2. Dünya Savaşı’nda Naziler ve Romanya askerleri tarafından Laşi şehrinde açlık ve susuzluk içinde bırakılan, çalışma kamplarına sürülen, günlerce tren vagonlarında bekletilen binlerce Yahudi hayatını kaybetmişti.

2. Dünya Savaşı tazminatlarını organize eden The Claims Conference sonunda, Almanya ile yaptığı görüşmelerde Laşi kurtulanlarına  savaş tazminatı almayı başardı.

Aylık tazminat maaşına ek olarak kurtulanlar tüm Holokost kurtulanlarının yararlandığı genel fondan da yararlanabilecek. Söz konusu tazminat fonunun 2018 bütçesinin rakamının, Laşi kurtulanları için 399 milyondan 462 milyon dolara çıkartıldığı belirtildi. Katliamdan kurtulanlar aylık gelire ek olarak evde bakım gibi hizmetler de alacak.

The Claims Conference, söz konusu yardım fonundan savaşta Naziler tarafından yakalanmamak için sahte bir kimlik altında yaşayanların da yararlanması için gerekli kolaylığın gösterileceğini ifade etti.

1941 yılında ölüm trenlerine zorla bindirilen binlerce Yahudi kasabadan kasabaya trenle günlerce  dolaştırılmış, birçoğu vagonda havasızlık, açlık ve susuzluktan ölmüştü.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
477