Alüminyum Hurda Geri Dönüşüm

İsrail Aşkenaz Baş Hahamından ABD’li Yahudilere sert tepki

Geçtiğimiz Pazar günü bir açıklama yapan İsrail Aşkenaz Cemaati Baş Hahamı, Kudüs’teki Kotel-Batı Duvarı konusunda ABD’li Yahudilerle İsrail arasında fikir ayrılığı ve bölünme olduğuna dair haberleri yalanlayarak çıkan haberlerin “uydurma” olduğunu söyledi ve Amerikalı Yahudilerin büyük çoğunluğunun yaşamları boyunca İsrail’e ayak dahi basmadıklarını iddia etti.

Bir konferansta konuşan Rav David Lau, ABD’li Yahudilerin en büyük sorunlarının Kotel ya da Din Değiştirme Yasası olmadığını, karışık evlilikler ve Yahudi devletine kayıtsızlık olduğunu dile getirdi.

Rav David Lau, “Son iki haftadır yalanlara maruz kalıyoruz. Güya Amerikalı Yahudiler kendilerini İsrail’den koparıyormuş. Amerikalı Yahudilerin yüzde 85’i İsrail’e ayak dahi basmamıştır” diyerek tepkisini dile getirdi.

Lau, Kotel’in yalnızca Ortodoks Yahudiler için olduğu iddialarını da reddetti. “Birkaç ay önce ABD’deydim. Bana şu soru soruldu: Başka dinlerin mensuplarının Kotel’de dua etmelerine neden izin vermiyorsunuz? Onlara bunun da yanlış bilgi olduğunu söyledim. Yanımda Nijeryalı bir adam vardı. Nasıl dua ettiğini, kime dua ettiğini bilmiyorum. Ama oradaydı. Onu rahatsız ettim mi? O beni rahatsız etti mi?” dedi.

Lau, İsrail’i ziyaret eden ABD’li Yahudilerin çoğunluğunun Ortodoks Yahudi’si olduğunu ya da Kotel’de ayrı bir dua bölümü istediklerini belirtti. Çoğulcu dua alanı olmasını isteyenlerin oranının ise çok az olduğunu ima etti.

İsrail Hükümetinin Kotel’de çoğulcu dua alanı ve din değiştirme konularında önceden aldığı kararların uygulamasını ertelemesine Amerikan-Yahudi örgütleri, hayırseverler, iş adamları ve Yahudi toplumunun aktif üyelerinin yanı sıra İsrailli politikacılar da büyük tepki gösterdi. Söz konusu birey ve gruplar erteleme kararına ilişkin hayal kırıklıklarını ve üzüntülerini dile getirdiler. Bazıları erteleme kararının İsrail’e yapılan maddi yardımlar üzerinde olumsuz etkisi olabileceğini söyleyerek, Yahudi Devleti’ne desteği de azaltabileceğini dile getirdi.

İsrail Hahambaşılığı ayrıca geçtiğimiz Pazar günü bir liste yayınladı. Listede, Yahudiliğin teyidi konusunda güvenilmeyen 24 farklı ülkeden 160 hahamın ismi yer alıyor. Lau’nun ofisinden yapılan açıklamada ise söz konusu listenin Hahambaşılık tarafından onaylanmadığı, Baş Haham’a danışılmadan hazırlandığı bildirildi. Ayrıca Lau’nun hem listeye hem de yayınlanmasına karşı olduğu da belirtildi. 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın