Alüminyum Hurda Geri Dönüşüm

Londra’nın Müslüman Belediye Başkanı Hizbullah’ın yasaklanmasını istedi

Londra’nın Belediye Başkanı Sadık Khan geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklama ile Hizbullah’ın politik kanadının da İngiltere’de yasaklanmasını istediğini belirtti.

Londra’nın Müslüman Belediye Başkanı Hizbullah’ın yasaklanmasını istedi

Hizbullah’ın Lübnan’da bulunan milislerini içeren askeri kanadı hali hazırda terörist grup olarak kabul edildiğinden İngiltere’de yasaklanmıştı. Fakat politik kanadının faaliyetleri serbest olarak devam edebiliyor.

Khan İngiltere’de yayınlanan Jewish Chronicle’a verdiği demeçte, Hizbullah’ın yasadışı ve antisemit bir organizasyon olduğunu, Londra’da antisemit ve nefret suçlarına izin verilmeyeceğini belirtti.

Khan’ın tepkisine neden olduğu düşünülen olay iki hafta önce gerçekleşti. Londra’daki Kudüs Günü gösterileri sırasında bazı göstericiler Hizbullah bayrakları ile yürüyüş yaptı ve Londra’da Grenfell Tower’da çıkan yangının Yahudilerle Siyonistler tarafından çıkarıldığını iddia etti. Bunun üzerine İngiltere’de özellikle sağ kesim politikacıları sol kanatta bulunan İşçi Partisine mensup Khan’ı yürüyüşe izin vermesi nedeni ile eleştirdi.

İngiltere’deki Yahudi cemaatlerinin haklarını temsil eden Board of Deputies, Khan’ın açıklamalarını olumlu bulduğunu belirtti. Kurum Başkan Yardımcısı Marie van der Zyl, Hizbullah’ın bizzat kendisinin askeri ve politik kanatları arasında bir ayrım yapmadığını, her iki kanadın aynı olduğunu belirtti. Van der Zyl, İngiltere’nin de ABD, Kanada ve Arap Birliği gibi Hizbullah’ı tümü ile yasaklanması gerektiğini belirtti.

Sadık Khan, 2016’da İşçi Partisi adayı olarak Londra’da belediye başkanlığı seçimlerini kazanmış ve şehrin ilk Müslüman belediye başkanı olmuştu. Khan seçildikten sonra ilk ziyaretini Londra’daki Holokost anıtına yapmış, Londra’da antisemitizme müsamaha gösterilmeyeceğini belirtmişti.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın