Or-Ahayim’de ameliyatlara başlayan bayan estetik cerrahlardan güzellik ve estetik tüyoları 1

 Or-Ahayim’de ameliyatlara başlayan bayan estetik cerrahlardan güzellik ve estetik tüyoları 1

Plastik cerrahinin iki ana bölümü vardır. Bunlardan biri estetik ameliyatlar diğeri ise onarım ameliyatlarıdır. Onarım ameliyatlarına örnek vermek gerekirse meme kanseri nedeniyle kaybedilen meme dokusu, karından hazırlanan dokular ile tekrar yapılabilir. Ya da dudak ve damak bölgesinde yarık deformitesi ile doğan çocukların  bu deformiteleri etraftan hazırlanan dokular ile tamir edilebilir. Onarım ameliyatları vücudun tüm bölgelerinde uygulanabilmektedir ve birçok operasyon yöntemi bulunmaktadır.

En çok ilgi çeken plastik cerrahinin diğer bölümü ise estetik ameliyatlardır. Ameliyattan korkan hastalarımız içinse, ameliyatsız yöntemler dediğimiz botoks dolgu, lazer, prp  gibi birçok yöntem bulunuyor.

En çok uygulanan estetik ameliyatlardan kısaca bahsedelim.

 

Op.Dr. Anı Çinpolat

Op.Dr. Gamze Bektaş*

 

ESTETİK BURUN AMELİYATI

Estetik cerrahlara en çok başvuru nedenlerinden birisi olan burun şekil bozukluğu; kişinin yüz yapısına en uygun burun şeklini ve hasta isteklerini hedef alan yaygın olarak uygulanan estetik ameliyatlardır. Bu ameliyat sırasında doğumsal veya sonradan oluşan şekil bozuklukları düzeltilebilir veya soluk almadaki bazı problemler de giderilebilir. Günümüzde artık bu ameliyatların dış görünüşü güzelleştirmenin yanında kişinin özgüvenini arttırdığı da bilinen bir gerçek. İki temel ameliyat tekniği vardır; kapalı ve açık yaklaşım. Kapalı ameliyat tekniğinde tüm işlemler burun içinden yapılmakta olup dışarıdan görünen bir iz yoktur. Açık ameliyat tekniğinde ise kapalı tekniğe ek olarak burun deliklerinin arasındaki ciltte yaklaşık 4-5 mm uzunluğunda yatay bir kesi daha olur. Bu iz hastaların birçoğunda belli belirsiz olarak çok fark edilmez. Teknikler arası seçim hastanın ameliyat öncesindeki durumuna ve yapılacak olan cerrahi tekniklere bağlı olarak seçilir. Ameliyatlardan sonra az bir ağrı hissi olur. Burunda göz çevresinde ve hatta alın bölgesinde geçici olan şişlik ve morarmalar görülebilir.  Ameliyattan yedi gün sonra burun alçısı çıkarılarak bir hafta kalacak olan bantlar uygulanır. Hastaların burunlarını darbelerden korumaları ve güneşten sakınmaları gerekir. Burunun son şeklini alması altı ay ile bir yıl arasındadır.

MEME ESTETİĞİ

Meme dokusunda deformiteler kadınlarda özgüven problemlerine sebep olabilmekte. Memelerde küçüklük, sarkma ya da büyüklük gibi şikâyetler olabilir.  Meme büyütme için günümüzde en etkin ve kalıcı yöntem silikon protezlerdir. Yağ enjeksiyonu veya aquafilling denilen su tutan maddelerin göğüs içine enjeksiyonu ile de meme büyütme sağlamak mümkün. Bunlar uygulaması daha kolay ancak kalıcı olmayan yöntemlerdir. Silikonlar çeşitli boyutlarda olmakla beraber damla ve yuvarlak şekilli çeşitleri bulunur. Operasyon öncesinde yapılan değerlendirme ve hasta istekleri doğrultusunda silikon boyutları ve şekli seçilmeli. Meme silikonu, hastada meme kanseri riskini arttırmaz ya da daha sonra yapılacak meme muayenesi kontrollerine engel olmaz. Fakat geçirilecek olan operasyon sonrasında meme dokusunda değişiklikler olabileceği unutulmamalı. Meme büyütme ameliyatından bir hafta sonra günlük işlere dönülebilir. Altı hafta şekillendirici sutyen kullanmaları ve ağır spor yapmamaları gerekmektedir.

Meme küçültme ameliyatı ise, estetik ve sağlık sorunları nedeniyle yapılan bir ameliyattır. Büyük memeler; boyun ve sırt ağrılarına, kamburluğa ve boyun fıtıklarına, hastada duruş bozukluklarına, meme altında pişik ve yaralara neden olabilir. Hastalar kendilerine uygun kıyafet seçiminde zorlanmakta ve sosyal sorunlar yaşayabilir. Meme küçültme ameliyatında memelerdeki fazla meme dokusu ve cilt çıkarılarak uygun şekil verilir. Meme başı olması gereken yeni yerine taşınır. Ameliyat sırasında genel anestezi kullanılır ve 2,5 - 4 saat sürer. Uygulanan yönteme bağlı olarak meme başı etrafında, meme başının alt kenarından aşağı doğru düz (elma şekeri) veya ters T şeklinde bir iz daha kalır. Bu izler özellikle ilk 2-3 ay belirgin, pembe ve hatta hafif kabarık olabilir, ancak zamanla renkleri solsa da kalıcı izlerdir. Dolayısı ile ters T insizyonda daha fazla iz kalır. Seçilecek olan kesi yöntemi hastanın meme büyüklüğüne göre ve cerrahın tecrübesine göre değişmektedir.  Emilen dikişler kullanılır ve estetik gizli dikiş atılır. Hastanede bir ila üç gün arasında kalınır. Hastalara altı hafta boyunca sporcu sutyeni giymesi önerilir. Hasta bir hafta sonra günlük işlerine dönebilir. Üç ay ağır sporlardan uzak durulmalı. Meme küçültme ameliyatı olan çoğu kadın uygulanan tekniğe bağlı olarak çocuklarını emzirebilmekte.

Meme dikleştirme ameliyatı ise sarkma görülen vakalarda uygulanır. Memelerde sarkma, yaşlanmanın etkileriyle bağların gevşemesiyle, emzirme ya da hızlı ve çok kilo alıp vermekle meydana gelebilir. Bu operasyonlarda, meme dokusu yeniden şekillendirilerek ciltteki gevşek bölüm çıkarılarak sarkıklık giderilir. Meme daha dik ve diri bir görünüme getirilir. Bazı durumlarda memeye eş zamanlı meme silikonu koyulabilir.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
505