Google ile herkes ressam!

Hepimiz zaman zaman bir şey çizebilmeyi hayal etmişizdir. Belki bir çiçek, belki de kendimizi ifade edebileceğimiz bir duygumuzu aktarmak için çizebilmek istemişizdir. Ya da not aldığımız bir defterin kenarını karalamışızdır. Tablet, akıllı telefon ve bilgisayar ekranında çizim yapmanın güç olduğu bu teknoloji devrinde her derdimize çare olan GOOGLE, bunu da düşünüp bizi kendi çapımızda bir ressama dönüştürmeyi kurgulamış bile… Nasıl mı?

Google ile herkes ressam!

Tabii ki; son yüzyılın en mühim icadı olan yapay zekâ teknolojisini, bir çizim uygulamasıyla birleştirmeyi amaç eden Google, yapay zeka ile uygulama içerisinde, yapılan çizimlere göre tahminlerde bulunacak olduğu, Google AutoDraw web tabanlı uygulamasını, geçen haftalarda tanıttı. Kullanımı inanılmaz derece kolay ve çok eğlenceli bu uygulamanın, teknoloji ve çizim dünyasında hayranlık uyandırdığını söyleyebilirim.

AutoDraw alt yapısında çalışan yapay zekâ önce ne çizdiğinizi tanıyor, algılıyor; ardından çizimin üzerinden çizmiş olduğunuzdan daha güzel, daha estetik benzer çizimleri öneriyor. Programın önermiş olduğu daha da sanatsal çizimi kabul ettiğinizde, şekillerdeki renkleri değiştirmenize, metin ve ek çizimlerde eklemeler yapabilmenize olanak sağlıyor.

Bir örnekle şekillendirmek gerekirse uygulama içerisinde bir kedi çizildiğinde, bu figürün kedi olduğunu anlayarak daha detaylı bir kedi çizimi önerebiliyor. Böylelikle yapmış olduğunuz amatör çizimlerinize, profesyonel bir dokunuş değmiş oluyor. Oluşturmuş olduğunuz çizimi PNG formatında bilgisayarınıza kaydedebiliyorsunuz ve Twitter, Facebook, Google Plus gibi sosyal medya platformlarınızda da bu uygulanım seçeneklerini paylaşabiliyorsunuz.

Google, herkese ücretsiz olarak sunmuş olduğu bu hizmetle tasarımcıların işlerini daha da kolaylaştırmış oluyor. Ayrıca çizim heveslisi birçok kişiye de bu alanda çalışmalarını sergileyebilme de ilham kaynağı olabilmekte. Özel tasarımcıların AutoDraw uygulamasıyla hazırladığı bu verilere, Autodraw.com adresinden ulaşarak, Shutterstock’taki stok görsel mantığında hazırlanmış olan özel tasarımlar kullanılabiliyor olabilecek.

AutoDraw uygulaması web sitesi tabanlı olduğundan şu an için ayrı bir mobil uygulamaya ihtiyaç duyulmadan PC, akıllı telefon ve tabletler aracılığıyla rahatlıkla kullanılabilecek özelliklere sahip. Tüm bu kolay ve işlevsel kullanımla Google, Grafik Tasarımcıların işlerini kolaylaştıracak ve hatta rol çalacakları da söylenebilir…

Sizlerin de daha önceden, deneme amaçlı yapmış olduğunuz eskizleriniz varsa; AutoDraw’u kullanarak çizimlerinizle harikalar yaratabilirsiniz. Günümüzde bu teknolojik uygulamalarla, yaratıcılık anlamında her şey mümkün gibi gözüküyor. Herkes her şeyi yapabilmeye uyumlu; fakat yine de insanın zekâsı bu tür yeniliklerde yine sınır tanımaksızın, yeni ufuklara yelken açmada en önemli unsur olacak.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
558