Filistinli çocukları koruyan İsrail askerleri

Batı Şeria’da Hebron’un güneyinde okula giden Filistinli çocuklara yakındaki İsrail yerleşiminden fiziki veya sözlü bir saldırı yapılmaması için İsrailli askerler eskortluk yapıyor.

Filistinli çocukları koruyan İsrail askerleri

 İsrail askerleri ile Filistinli çocukların karşılaşması özellikle Arap basınında  şiddet eylemleri ile ön plana çıkarılmıştır. Ancak Filistinli çocukları okula götüren İsrail askerleri çok görülmüş bir manzara değil. 

 Batı Şeria’da Filistin kasabaları At-Tuba ve  Maghayar Al Abeed ‘de oturan okul çocuklarını İsrail askerleri okula götürüyor.

Çocuklar At Tuvani’deki okullarına gitmek için 6 km yürümek ve Yahudi yerleşimi Havat Maon’dan geçmek zorundalar. Ancak buradan geçmeleri sırasında yerleşimde yaşayanların tacizine uğrama olasılığı var. Her sabah saat 6:30’da bir İsrail askeri cipi çocukları yerleşimin doğu kapısında karşılıyor ve yaklaşık bir düzine öğrenci 15 dakika süren yol boyunca  batı kapısına ulaşana kadar onlara eşlik ediyor. Buradan sonra çocuklar kendi başlarına okula gidiyorlar.

Öğlen okul saat 1’de sona erdiğinde de aynı şekilde geri dönüş yolunda çocuklara İsrail askerleri eşlik ediyor.  Komutanların emri kesin, herhangi bir şekilde Filistinli çocuklar fiziksel veya sözlü bir tacize uğrarlarsa failler anında suçun durumuna göre göz altına alınacak ya da rapor tutulacak.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
2083