ABD BM Daimi Temsilcisi: “Hizbullah ve İran tehlikesi İsrail-Filistin çatışmasından çok daha önemli”

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley perşembe günü Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, Ortadoğu’da ana problemin İsrail-Filistin çatışması olarak görüldüğünü, ancak Suriye’de Esad birliklerinin saflarında yer alan Hizbullah ve İran’ın Ortadoğu için çok daha büyük bir tehlike olduğunu belirtti.

ABD BM Daimi Temsilcisi: “Hizbullah ve İran tehlikesi İsrail-Filistin çatışmasından çok daha önemli”

Haley, Hizbullah terör örgütünün sivil halkı paravan olarak kullandığını, kasabalarda cephane, roketler sakladığını ifade etti.   

İsrail’e olan desteği ile bilinen Haley, ancak Güvenlik Konseyi’nin bu sorunları görmezden gelerek İsrail-Filistin anlaşmazlığını daha çok gündeme getirdiğini söyledi. Haley, söz konusu Hizbullah-İran tehdidini ABD’nin görmezden gelmeyeceğinin de altını çizdi.   

Konuyu yıkılan Halep şehrine de de getiren Haley, Esad güçlerinin ve Hizbullah milislerinin Halep halkının aç bırakılmasında ve şehrin yerle bir edilmesinde çok büyük rolü olduğunu söylemekten çekinmedi.  İsrail-Filistin barışını her iki tarafın da herkesten çok istediğini belirten Haley, “Eminim ki her iki tarafın isteği doğrultusunda taraflar yakında görüşmelere başlamak için masaya oturacaklardır.” dedi.   

Haley, konuşmasında dünyada birçok sorun varken BM’nin sadece İsrail-Filistin çatışmasına takıntılı bir şekilde odaklanmasına da  anlayış göstermeyeceğini bir kez daha hatırlattı.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
1048