“Yemenli son 50 Yahudi’nin kaderi bilinmiyor”

İsrail Radyosu’nun haberine göre, Yemen’in Enformasyon Bakanlığı, ülkelerinde yaşayan 50 kadar Yahudi vatandaşın durumunun ne olacağını bilemediğini açıkladı. Yahudilerin çoğu Husi isyancıların kontrolünde olan başkent Sana’da yaşıyor.

Paris’te gerçekleşen Yemen İç Savaş Konferansı sırasında İsrail Radyosu muhabirine konuşan Moammer al-Iryani ayrıca Husilerin, az kalmış olan Yahudi nüfusunu bir düşman gibi gördüklerini ve Yemen Yahudi Cemaatinin de dahil olduğu bir etnik temizleme kampanyasının içinde olduklarını belirtti.

Yemen’de yaklaşık 50 Yahudi’nin kaldığı düşünülüyor ve bunların 40’ı Sana’daki Amerikan Konsolosluğunun karşısında kalan bir komplekste yaşıyorlar. Söz konusu grup, sürmekte olan iç savaşa rağmen, ülkelerini terk etmeyi reddetmişlerdi.

2015 yılında başlayan ayaklanmayla ülkenin büyük bir bölümünü, eski Başkan Ali Abdullah Saleh’e bağlı güçlerle beraber, kontrol altına alan İran destekli Husiler, İsrail ve Yahudileri düşman olarak nitelendiriyor. Grubun sloganı, “Amerika’ya ölüm! İsrail’e ölüm! Yahudilere lanet! Zafer İslamın’ Allahu Ekber.”

2016 senesinin Mart ayında, İsrail Yahudi Ajansı ve ABD Dışişleri Bakanlığı, 17 Yemenli Yahudi’yi gizli bir operasyonla İsrail’e götürdüler.

Son yıllarda, içinde 200 Yemenli Yahudi’nin bulunduğu son bir grup da İsrail’e Yahudi Ajansı tarafından götürüldü. Ülke iç savaşa doğru gittikçe, son yıllardaki benzer girişimler cemaatin az sayıda kalmış bazı üyelerinin de İsrail’e gelmesine yardımcı oldu.

1949-1950 senelerinde yapılan Sihirli Halı Operasyonuyla 49 bin kadar Yemen Yahudi’si yeni kurulan İsrail Devletine götürülmüşlerdi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
876