Rusya, İngiltere ve ABD Holokost’u 1942’de biliyordu

ABD ve Rus Askerleri 2. Dünya Savaşı’nda Doğu Avrupa’daki Nazi ölüm kamplarını keşfettiklerinde şok geçirmişler, Nazilerin Yahudi katliamının boyutları tüm dünyanın gözleri önüne serilmişti.

Rusya, İngiltere ve ABD Holokost’u 1942’de biliyordu

İngiltere’nin Independent Gazetesi yeni ortaya çıkan BM kayıtlarına göre yaptığı haberinde, Rusya, İngiltere ve ABD’nin Yahudi Soykırımı’nı, fırınları ve ölüme giden trenleri daha 1942’de bildiklerini ancak ne cinayetleri durdurmak ne de kurbanları kurtarmak için herhangi bir girişim yapmadıklarını ortaya çıkardı. 

Bugüne kadar kabul edilen  resmi tarihe göre, savaşta Müttefik Kuvvetler Almanların gizlediği gaz odalarını 1944 yılında öğrendi.   

Ancak yeni yayınlanan BM kayıtları 1942 yılında Nazilerin en az iki milyon Yahudi’yi gaz odalarında katlettiğinin ve milyonların hayatının da riskte olduğunun bilindiğini ortaya çıkardı.  “Hitler’den Sonra İnsan Hakları” kitabının yazarı Dan Plesch de  Independent Gazetesine yaptığı açıklamada, Müttefiklerin katliamı daha önceden bildiklerini belirtti. 

Gazete ayrıca 1942 yılında zamanın İngiltere Dışişleri Bakanı Anthony Eden’in İngiliz Parlamentosunda katliamın varlığını duyurduğunu, benzer açıklamaların Washington ve Moskova’da da yapıldığını yazdı.  

Ancak buna rağmen söz konusu ülkeler Yahudi mültecileri ülkelerine kabul etmekte kolaylık göstermediler.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
3063