Karbon kraliçesi Mildred Dresselhaus GE reklamıyla ölümsüzleşti

Polonyalı Yahudi göçmen bir ailenin kızı olan onur madalyalı fizikçi Mildred Dresselhaus ölümümden sadece birkaç gün önce yayınlanan, kadınları STEM’e özendiren reklam filmi ile ölümsüzleşti.

20 Şubat’ta 86 yaşında vefat eden fizikçi Mildred Dresselhaus karbonun termal ve elektriksel özellikleri ile ilgili buluşları ve nano bilim teknolojisine kapı açması ile tanınıyor. 2012 yılında bu alanda bir milyon dolarlık Kavli Ödülünü kazanan bilim insanı 2014’te ABD eski Başkanı Barack Obama’dan ülkenin en onurlu ödülü olan Devlet Başkanlığı Özgürlük Madalyası almıştı.  

Brooklyn'de doğan ve Bronx’da büyüyen Mildred fakir bir çocukluk geçirdi. Bir başka Yahudi göçmen arkadaşı olan ve sonradan tıpta Nobel Ödülü kazanacak Rosalyn Yalow ile Hunter Lisesine gitti. Dresselhaus, Yalow’un etkisiyle bilim ve fizik yolunu seçtiğini söylemişti. Kendisi gibi fizikçi olan kocasıyla MIT Üniversitesinde birlikte çalıştılar. MIT’de son günlerine kadar çalışan Dresselhaus okulun en seçkin pozisyonu olan emerita (emekli) enstitü profesörüydü.

Şubat ayının başında yayınlanmaya başlayan ve kadınları bilim alanında daha çok kariyer yapmaya özendiren General Electric’ın reklamında, “Bilim insanları ünlüler gibi olsaydı ne olurdu?” teması işleniyor. Filmde, Barbie benzeri Millie bebeklerle oynayan kızlar, Dresselhaus’a özenip onun gibi giyinen genç kızlar, biletleri tükenen fizik seminerleri, dergilere kapak olan ve paparazzilerce her tür hareketi takip edilen Dreseelhaus ve tabi ki bilimsel buluşlarının sosyal medyada en popüler olması resmediliyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
354