Abbas: “Trump, iki devletli çözüm için kararlı”

Filistin Özerk Yönetimi (FÖY) Başkanı Mahmud Abbas, ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüştü. Görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Trump’ın iki devletli çözüm için kararlı olduğuna dair izlenim edindiğini belirtti.

Abbas: “Trump, iki devletli çözüm için kararlı”

“ABD Başkanı, barış ve iki devletli çözüm için kararlı olduklarının sözünü verdi. Biz de, uluslararası yasalara göre iki devletli çözüme dayalı barış için kalıcı duruşumuzu ve uluslararası meşruiyetin bir parçası olduğumuzu vurguladık” açıklamasında bulunan Abbas, kendisinin ve ekibinin görüşmeden memnun kaldıklarını söyledi.

Abbas ayrıca, Trump’ın kendisini Beyaz Saray’a davet ettiğini açıkladı. Abbas, Ramallah’da FÖY yetkililerine yaptığı konuşmada, bölgede uzun süreli istikrar ve güvenlik sağlayacak bir barış anlaşması yapılmasına yönelik çabalarını sürdüreceğine dair Trump’a söz verdiğini belirtti.

Ancak Abbas, potansiyel bir çözüm konusunda olumlu görünse de, İsrail’i suçlu olarak işaret etmeye devam etti. Farklı kaynaklardan edinilen bilgilere göre Abbas görüşmede, “İşgal, Filistin’in siyasi, mali, idari ve savunma ile ilgili ulusal hedeflerini engelleyen ilk aksaklıktır” nitelemesini yaptı.

Abbas, Başkan Trump’a ilettiği ve genel olarak uluslararası topluma vermek istediği mesajını, “Tüm dünyanın, başkentinin Doğu Kudüs olacağı ve 4 Haziran 1967 öncesi sınırlarının geçerli olacağı bir Filistin devletini tanıma zamanı geldi” diyerek açıkladı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
287