INTEL, İsrail şirketini 15 milyar dolara satın alıyor

Yarının şoförsüz arabası için bilgisayar yazılımları üreten İsrailli Mobileye şirketi 15 milyar dolar gibi rekor bir bedelle dünyanın en büyük ana işlemci şirketi INTEL tarafından satın alınacak.

INTEL, İsrail şirketini 15 milyar dolara satın alıyor

Söz konusu anlaşma, eğer gerçekleşirse, İsrail teknoloji tarihinde yaşanan en büyük satış olacak.  Mobileye şirketi günümüzde dünyanın sayılı otomobil ve kamyon üreticilerine yoldaki engelleri haber veren yazılım ve cihazlar sağlıyor.

Haaretz gazetesinin haberine göre,  INTEL’in, Mobileye’ı  bu kadar değerli olarak nitelemesinin sebebi şirketin yarının şoförsüz arabası için geliştirdiği teknoloji.

Rekor bedelli satış haberi için INTEL ve Mobileye yetkilileri yorum yapmaktan şimdilik kaçındı.  1999 yılında Kudüs’teki  İbrani Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Amnon Shashua ve Ziv Aviram tarafından kurulan Mobileye hisseleri 2014 yılında New York Borsasında halka arz edildiğinde, 890 milyon dolar toplamıştı.

İsrail şirketlerinin New York Borsasında yapılan halka arzlarında tarihi bir rekora da imza atan Mobileye,  içlerinde Audi grubu olmak üzere dünyanın en büyük araba üreticileri ile birlikte çalışıyor.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
1140