UÖML Gençleri: "Adını yaşatacağız"

16 yıldır UÖMO Vakıf Koordinatörlüğü görevini sürdüren Robert Filiba’yı 8 Şubat’ta son yolculuğuna uğurladık.

 UÖML Gençleri: "Adını yaşatacağız"

2000 yılında gönüllü yönetim kurulu üyesi olarak UÖMO çatısı altında emek vermeye başlayan Robert Filiba, ilerleyen yıllarda okulun idari kadrosuna katılmıştı. Önceleri eğitim koordinatörlüğü yapan Filiba, sonrasında günümüze kadar sürdürdüğü vakıf koordinatörlüğü görevini yürütmeye başlamıştı. ABD’nin önde gelen üniversitelerinden MIT’de kimya mühendisliği okuyan Filiba, cemaatin farklı kurumlarında da gönüllü olarak önemli roller oynamıştı. Lina Filiba ile evli olan Robert Filiba’nın iki oğlu bulunuyor.

Merhum Filiba'yı  sevenleri anlattı:

“SENİ ÇOK SEVİYORUZ”

Seni bir kaç kelimeye sığdırmak bizim için imkânsız. Ama cümlelerin beynimize kazılı. İstisnasız her konuşmamız, “Hi, how are you? Her şey iyi mi?” diye başlardı. Gözlerden uzak tuttuğun espri yeteneğini bizden hiç esirgemedin. Dediklerin kadar demediklerin, gözlerinden okuduklarımız da bize çok şey anlatır, yol gösterirdi. Senden çok şey öğrendik. Bizi sevdiğini, ilgilendiğini ve bizim için ne kadar endişelendiğini her zaman hissettirirdin. Daha paylaşacak çok şeyimiz vardı...

Seni, yaşadıklarımızı, konuşmalarımızı her zaman hatırlayacağız. Merak etme; bize her konuşmamızın sonunda “Be well” dediğin kulaklarımızda. Gözün arkada kalmasın; hep çok iyi olacağız. Ama sen de her neredeysen bizim için çok iyi ol!

Seni çok seviyoruz!

LORA & EYTAN  SANDRA & ERAN

--------------------------------------------

Robert, dürüstlüğün, sabrın ve çalışkanlığın ile bize hep örnektin. Sağlam ve güvenilir bir dost, el ele verdiğimiz bir yol arkadaşıydın.

Görev aldığın on altı yıl boyunca, hoşgörülü yaklaşımın, yüksek idareci vasfın ve ‘yumuşak güç’ özelliğinle UÖML’nin çıtasının yükselmesinde büyük rol oynadın.

Bilgin, beyefendiliğin ve tevazun hiç unutulmayacak.

Seni çok özleyeceğiz…

ETEL GİDON  -  MİRYAM MOLİNAS

 ----------------------------------------------

“Başarılı bir yönetici  olmanın en iyi  örneğini verdin”

Sevgili Robert,

Seninle ilk buluşmamız 1983’te, Neve Şalom Vakfının yönetim kurulunda oldu. Ben yönetime yeni girmiştim, sen de Matan Baseter kurumunun başkanıydın.

Kısa sürede ciddi görünümün altında, altın bir kalbe sahip olduğunu fark ettim.

İhtiyaçlılara yardım elini uzatmakta olan kurumun çalışmalarını ‘gizli yardım’  adına uygun bir şekilde sürdürmekteydi.

Seninle yollarımız, 2001 yılında Ulus Musevi Okullarında tekrar birleşti. Ben Yönetim Kurulu Başkanı olarak Beti’ye hesap ve finansal konularında yardımcı olacak bir yönetici arayışı içindeydim. Cemaat yöneticilerinin tavsiyelerine uyarak işi sana teklif ettim. Kabul etmen ile 16 yıllık arkadaşlığımız başladı.

Zekân, sorunlara çözüm bulma kabiliyetin, işine bakış açın ve amatör ruhla sağduyulu, nazik, sakin ama bir o kadar kararlı tavrınla başarılı bir yönetici olmanın en iyi örneğini verdin.

Başarılı bir yönetici olmanın yanı sıra, almış olduğun eğitimin ve insanlığınla okuldaki gençlerimize her zaman örnek teşkil edecek kişilikte oluşun sadece beni değil herkesi etkiledi. Okulumuzu her zaman daha iyiye taşımak için elinden geleni yaptın. Prensipli ve adaletli çalışma tarzınla okulumuzda sevgi, saygı ve güven ortamını geliştirdin. Aynı zamanda sahip olduğun insani özelliklerinle, herkesin saygısını kazandın.

Dürüstlüğün ve ketumiyetin, o kurumdaki sırdaşım olmanı sağladı. Birçok problemi seninle paylaştım, her zaman daha iyi kararlar almamı sağladın.

Sevgili Robert,

Bizi çok erken ve çok çabuk terk ettin. Okula her gidişimde seni arayacağım. Her sabah yaptığımız telefon konuşmalarının özlemini çekeceğim.

Seni çok arayacağım sevgili arkadaşım.

ŞAPAT AVİYENTE

 

Filiba  ve çalışma arkadaşları


Kurucu temsilcimizi, okulumuzun kimliğini, imajını temsil eden çok  önemli bir şahsiyeti kaybettik

Sevgili Robert,

Son on iki yıldır dirsek dirseğe, hemen hemen her gün birlikte çalıştığım, kendisini tanımaktan büyük onur duyduğum değerli insan. Artık aramızda olmayışın bizler, okulumuz ve cemaatimiz için büyük kayıp.

Dünyanın en seçkin üniversiteleri arasında yer alan Amerika’daki MIT’den  (Massachusetts Instıtute of Technology) mezun, yüksek düzeyde bir zekaya sahip, olaylara büyük ölçekten bakmayı başarabilen, hızlı algılama yeteneği olan ender insanlardan biriydi. Öğrenciler, öğretmenler, tüm okul çalışanları önce onun aklını, ardından da tanıdıkça karakterini sevdi. Güvenilirdi, samimiydi. Yapabileceğini söyleyen, söylediğini yapan, düşünerek konuşan, sorularıyla analiz eden ve insanların hayatına dokunan bir kişiliğe sahipti.

Montaigne “İnsanlar başaklara benzer” der. “İçleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Entelektüelliği, bilim, sanat, ekonomi ve daha birçok alanda birikimi olmasına rağmen egosuzdu, alçakgönüllüydü.

Bir kurumun vizyonunu şekillendiren onu yönetenlerdir. O, Ulus Özel Musevi Okullarının yüzü, imajıydı. Almış olduğu üst düzey eğitim ve kültürü okulumuzun eğitim felsefesine; çalışkanlığı, tutarlılığı, kararlılığı, insana önem veren tutumu, nezaketi, sakinliği tüm kademelere yansıyordu. Herkes onu çok seviyor ve sayıyordu.

Güvenilir dostumuzu, yoldaşımızı, dayanağımızı, çok değerli bir insanı kaybettik. Hepimizin başı sağ olsun. Nurlar içinde yatsın.

RÖNE KASPİ, Ulus Özel Musevi Okulları Eğitim Koordinatörü

 -------------------------------------------------------------------------

 

Robert, dürüstlüğün, sabrın ve çalışkanlığın ile bize hep örnektin. Sağlam ve güvenilir bir dost, el ele verdiğimiz bir yol arkadaşıydın.

Görev aldığın on altı yıl boyunca, hoşgörülü yaklaşımın, yüksek idareci vasfın ve ‘yumuşak güç’ özelliğinle UÖML’nin çıtasının yükselmesinde büyük rol oynadın.

Bilgin, beyefendiliğin ve tevazun hiç unutulmayacak.

Seni çok özleyeceğiz…

ETEL GİDON  -  MİRYAM MOLİNAS

 

--------------------------------------------- 

Öğrencisi, öğretmeni, idarecisi ile herkesin ağabeyi, dostu, denge unsuru Robert… Her zaman serinkanlı, her zaman nazik, güler yüzlü, mütevazı ve şefkatli... Bir olgunluk abidesi… Eğitimi, görgüsü ile bir akil kişi. Kendisini hiçbir zaman ön plana koymayan, dengeli fikirleri, olumlu yaklaşımı ve detaycılığı ile mükemmel bir idareci.

Robert çok değil, bir buçuk sene önce okulumuzun 100. Yıl Balosunda, gururla parlayan gözlerle, davetlilere başarı dolu tarihimizi anlatmıştı. Kendisini okula adamıştı. Yönetim kurulunda verilen stratejik kararlardan, en ufak tadilata kadar her konuyla şahsen ilgilenirdi. Bilinmeyen ne varsa, cevabı mutlaka Robert’de bulunurdu.

Hastalığı teşhis edildikten ve kuvvetten düştükten sonra bile her gün okula gelip elinden gelen katkıyı son gününe dek yapmaya devam eden, buranın havasını aldığında kendisini daha iyi hisseden bir okul aşığıydı. Aramızdan ayrıldıktan sonra her kesimden gelen sevgi dolu taziyeler yanında, öğrencilerin ilk refleks ile bu güzel insan adına bir spor turnuvası düzenleme önerisi bile sevgili Robert’e ne denli değer verildiğini anlatmıyor mu?

Zaman aklı, olgunluğu ve hizmeti arttırmak için bize verilmiş en değerli sermayedir diyor Thomas Mann. Robert Filiba’yı topluma sunduğu hizmetler yanında ifade ettiği değerlerle hayatın hakkını vermiş bir kardeşimiz olarak her zaman saygı ile anacağız.

ERDAL FRAYMAN

 ------------------------------------------------

“Adını yaşatacağız”

Değerlerin gittikçe değiştiği dünyamızda iyi insanların sayısı da artık çok az. Robert Filiba o iyi, eşsiz insanlardan biriydi. Ulus Özel Musevi Okulları olarak, öğrencisinden öğretmenine, personelinden, çalışanına Robert Filiba’yı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Onun hayatı, başarıları ve en önemlisi içindeki insan sevgisi için sayfalarca yazı yazılabilir. O, okulumuza verdiği katkılarla okulumuzun tarihinde unutulmayacak bir yere sahip. O, güler yüzüyle onu tanıyanlar tarafından örnek alınacak bir karaktere sahip. Biz Ulus Özel Musevi Lisesi öğrencileri olarak, adının gelecek nesiller tarafından bilinmesi ve hiç unutulmaması için bugünden sonra okulumuzda yapılacak futbol turnuvalarına okul yönetiminin de onayıyla ‘Robert Filiba UOMO Futbol Turnuvaları’ adını veriyoruz. 12. sınıf öğrencileri olarak bizler onu yakından tanıma şansına sahip olduk. Bizden sonraki genç arkadaşlarımızın da onu unutmamaları ve kalben bizimle olduğunu bilmelerini istedik. Filiba Ailesi’ne ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

UÖML hep sizinle! Unutulmayacaksınız Robert Filiba!

UÖML GENÇLERİ

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
1057