Antisemitizme karşı ‘Yahudi kirala’

Antisemitizme karşı ‘Yahudi kirala’

Projelerine özellikle provokatif bir isim seçtiklerini söyleyen Yahudi topluluğu Almanya’da yükselen antisemitizm ile mücadele etmek ve önyargıları kırmak için yeni bir girişim başlattı. 50 kadar Yahudi gönüllü lise, üniversite ve kiliselerde toplum bireyleriyle bir araya gelerek kendilerini tanıtacaklar. Birçok Almanın hayatlarında hiç Yahudi biriyle etkileşimde bulunmadığı belirtiliyor.

Projenin sloganı ise ‘İlkinizi hiç unutmazsınız’. 80 milyon nüfuslu ülkede 100 binden biraz fazla Yahudi yaşıyor. Halk Yahudileri sadece ülkenin tarihindeki kara leke olan Holokost ile özdeşleştiriyor ancak bugünün yaşayan Yahudi topluluğu hakkında bir fikirleri yok.

Grup üyelerinden Mascha Schmerling, “İnsanlara Yahudi cemaati ile konuşma fırsatı vermek istiyoruz. Tamamen normal insanlar olduğumuzu görmelerini istiyoruz. Yalnızca tarih ile tanımlanmak ve Holokost merceğinden görülmek istemiyoruz” diyor.

Projenin web sitesinde ‘Neden Yahudi kiralayasınız?’ bölümü altında, “Araba kiralanabilir ya Yahudiler? Kulağa rencide edici gelebilir. Yüzlerce yıldır antisemitler Yahudilerin daha az değerli insanlar olduklarını söyledi. Bu gibi ifadelerden bıktık. Bu kalıp yargılara biraz espriyle karışık cüretkarca karşı koymaya karar verdik,” deniyor.

Schmerling, ülkede yaşayan Yahudilerin yüzde 80’i gibi 1991’de ‘Contingent Refugee Act- Kontenjanlı Mülteci Yasası’ndan faydalanarak Almanya’ya göç etmiş biri. Bu kararname  sayesinde Almanya, Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü büyük Yahudi cemaatine sahip ülke konumuna geldi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
399