ABD yeni Dışişleri Bakan Adayı: “İsrail’e verdiğimiz sözleri tutmalıyız”

ABD Seçilmiş Başkanı Donald Trump’ın dışişleri bakanı olarak belirlediği Rex Tillerson, çarşamba günü gerçekleşen Senato Güvenoyu Toplantısında İsrail’e destek çıktı.

Senato Dışişleri Komitesine konuşan dünyanın en büyük petrol şirketlerinden Exxon Mobil’in eski genel müdürü, BM’nin son İsrail karşıtı deklarasyonunu da İsrail-Filistin barışı için bir engel olarak niteledi. 

Tillerson, dışişleri bakanı olarak onaylanması durumunda Netanyahu- Obama çatışması sonucu zarar gören  İsrail-Amerikan ilişkilerini yeniden yoluna koyacağını belirtti. 

Tillerson, BM deklarasyonu sonrası ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin yaptığı konuşmayı da eleştirdi ve Kerry’nin ifadelerinin İsrail Devletinin kanuni varlığını inkar eden bir tarzı olduğunu iddia etti. 

Tillerson şöyle devam etti: “İsrail her zaman bölgedeki en büyük müttefikimiz olmuş ve gelecekte de öyle kalacaktır. Ben de Seçilmiş Başkan Trump’ın açık ve net olarak ifade ettiği gibi, güvenoyu aldığım takdirde İsrail’e tam destek çıkacağımı ifade etmek isterim.”

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
1267