Tel Aviv’de nefret ve tahrik karşıtı gösteriye binlerce kişi katıldı

Tel Aviv’de binlerce kişi, İsrail ordusunda astsubay olan Elor Azaria’yı cinayetten suçlu bulan Askeri Mahkeme yargıçlarına ve İsrail Genelkurmay Başkanı’na yönelik yapılan ve gittikçe artan şiddet çağrılarını protesto etmek için toplandı.

Tel Aviv’de nefret ve tahrik karşıtı gösteriye binlerce  kişi katıldı

İsrail’de nefreti ve şiddeti protesto eden binlerce kişi, cumartesi akşamı toplandı. Polis, Tel Aviv’de bulunan Rabin Meydanı’nda yaklaşık üç bin kişinin gösteri için toplandığını bildirdi.

Gösteriyi, hafta başlarında Facebook sayfasında, herkesin adeta bir taraf haline geldiği dava hakkındaki radikal söylemleri kınayan duygulu bir yazı paylaşarak dikkat çeken ve 2012 yılında Gazze’de gerçekleşen patlamada bir kolunu kaybeden İsrail Ordusu askeri Ziv Shilon organize etti.

Shilo n Facebook sayfasında paylaştığı yazısında, “En zor günlerimde bile ağlamamış olan ben, bugün, daha önce eşi görülmemiş bir nefret içinde kendini parçalayan İsrail ulusu için oturdum ve ağladım. Belki de hayatımda ilk kez kendime sordum: Kendinden nefret eden bu ulus için savaşmaya değer miydi?” Shilon, tek başına kalsa dahi cumartesi akşamı Rabin Meydanına gideceğini ve birlik ile karşılıklı sevgiye çağıran koca bir pankart ile orada olacağını belirtti.

19 yaşındaki Azaria’nın, geçtiğimiz yıl Hebron’da bıçakla Yahudilere saldıran yaralı bir Filistinliyi kasten öldürmekten suçlu bulunmasının ardından pek çok politikacı kendisinin affedilmesi için çağrıda bulundu. Uzun süredir gündemden inmeyen bu dava İsrail’de kamuoyunu derinden böldü.

İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot ve dönemin Savunma Bakanı Moşe Ya’alon’un da aralarında bulunduğu Askeri Mahkeme Kurulu’nun en üst seviyesinin, Azaria’yı ve yaptığını şiddetle kınaması ve suçlu bulması sonucu, sağcılar ve beraberinde bazı politikacılar, orduyu kendi adamlarından birini yalnız bırakmak ve terk etmekle suçluyor.

Kararın açıklanmasının ardından, Azaria’yı suçlu bulan askeri mahkeme heyetinin başında bulunan yargıç Maya Heller da tehditler almaya başladı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
764