Başkanlık yolunda ilk adım

TBMM Genel Kurulunda Anayasa değişiklik teklifinin maddelerine geçilmesi için yapılan oylamada 480 milletvekilinden 338’i evet, 134’ü hayır oyu kullandı. Bu sonuçla birlikte 330 olan oy barajı aşılarak Yeni Anayasa Değişikliği Teklifi’nin TBMM’de görüşülmesi kabul edildi.

Başkanlık yolunda ilk adım

330 barajı aşıldı

  Başkanlık sistemini “Cumhurbaşkanı” üzerinden kurgulayan Anayasa Değişiklik Teklifiyle ilgili meclis görüşmeleri olaylı başladı. Uzun tartışmaların ve konuşmaların ardından yapılan oylamada 480 milletvekilinden 338’i evet, 134’ü hayır oyu kullandı.

  Oylardan ikisi çekimser, beşi boş, biri ise geçersiz sayıldı. Bu sonuçla birlikte 330 olan oy barajı aşılarak Yeni Anayasa Değişikliği Teklifi’nin TBMM’de görüşülmesi kabul edildi.

 

Son oylamadan sonra sıra referandumda

  AK Parti oylamada diğer partilerden 24 oy destek aldı. Bu oyların MHP’den geldiği düşünülüyor. 18 maddelik değişiklik teklifinin Meclis’te 316 sandalyeli AKP ve 39 sandalyeli MHP’nin oylarıyla hafta boyu sürecek görüşmelerin ardından kabul edilmesi bekleniyor.

  Değişiklikler Meclis’te kabul edildiği takdirde Türkiye’yi önümüzdeki aylarda bir referandum bekliyor. Nisanda gerçekleşeceği telaffuz edilen referandumda da söz konusu değişiklikler kabul edilirse Türkiye Cumhuriyeti yönetim sisteminde köklü bir değişiklik gerçekleşecek.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
729