Batya Natan

Berlin’de İsrail bayrağı

Almanya’nın ve Berlin’in sembolü Brandenburg Kapısı Pazartesi günü mavi beyaz ışıklar ve İsrail bayrağı ile donandı.

Berlin’de İsrail bayrağı

Kudüs’te geçtiğimiz pazar günü meydana gelen terör saldırısından sonra İsrail’e destek veren Berlin Belediyesi, Brandenburg Anıtına projeksiyonla  İsrail bayrağı yansıttı. 

Brandenburg Kapısı 2. Dünya Savaşı yıllarında Hitler Almanya’sının en büyük Nazi-faşist geçitlerinin yapıldığı yerdi.  Berlin’de yaşayan bir İsrailli olan Avital Barber, Yedioth Aharonot gazetesine Brandenburg Kapısında İsrail bayrağı görünce şunları belirtti: “Burada 75 yıl evvel kimlerin yürüdüğünü düşününce, duygulanmamak elde değil.” 

Kudüs’tekine benzer terör eylemini Noel’de yaşayan Berlinliler belediyeye başvurarak İsrail’e destek  amacı ile Brandenburg Kapısının İsrail bayrakları ile donatılmasını istedi.

Talebi yerinde bulan belediye tarihi anıta projeksiyonla İsrail bayrağı yansıttı.  Alman Dışişleri Bakanlığı teröre karşı İsrail ile omuz omuza olduğunu belirterek Twitter’dan şu açıklamayı yaptı: “Brandenburg Kapısı, Kudüs terör kurbanlarının hatırasına ve İsrail ile omuz omuza olduğumuzu göstermek adına İsrail bayrağının   renkleri  ile donatılmıştır.”

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
1379