Spor Yazarı

Eğer herhangi bir gazetede, amatör veya profesyonel hiç fark etmez, spor yazarlığı yapıyorsanız toplumsal konulardan uzak durmayı tercih edip sadece sporla ilgili haber veya haberler yapabilirsiniz. Fakat herhangi bir ülkede Yahudi toplumunun gazetesinde spor yazarıysanız durum biraz farklı olabiliyor. Hayatınızda neredeyse her gün karşınıza çıkan antisemit olaylara, paylaşımlara, yazılara kafanızı gömmek (spor yazarı olsanız dahi bir gazeteci olarak) imkânsız bir davranış çünkü.

Antisemitin üzücü şekilde arttığı şu günlerde bu konuyu spora nasıl işleyeceğimi düşünmem çok da zor olmadı aslında. Beşiktaş Avrupa Ligi kurasında İsrail ekibi Be'er Şeva ile karşılaşacağını öğrendikten iki dakika sonra twitter’a göz attım ve ne yazık ki malzemem hazırdı. Tweet, İsrail'e gidip biraz Yahudi yakma üzerine kurulu bir düşüncedeydi. Kendini ‘taraftar’ diye adlandıran bu tarz insanların olduğu yerde, antisemitizmin her şey gibi sporla da artık iç içe yaşadığını görmüş olmuştum iyice. Eğer provokasyon için olacak olsa bile bu satırları okuyan aynı fikirde taraftarlar varsa, hatırlatmak isterim, "Yahudi yakmak" istediğiniz platformda takımınızın giydiği formaların kol tarafında İngilizce, "Irkçılığa hayır" yazıyor...

Sporsever olayım derken, sporu öldürmek böyle oluyormuş demek.

Bir başka örnek ise bu sefer Galatasaray takımından. Galatasaray resmi twitter hesabından çok düşünceli bir şekilde, “Happy Hannukah” yazan bir görselle Yahudi taraftarlarının Hanuka Bayramını kutladı. Bir Fenerbahçeli olarak takdirimi kazandıktan sonra hemen yorumlara baktım. Ne yazık ki gene beklediğim şey beni yanıltmadı. Cevapların genel tavrı şu şekildeydi: "Türkiye'de Yahudi mi yaşıyor? Bize ne?" Elbet kutlayanlar da vardı ama olayın diğer tarafı daha mühim. Bize ne diyen sözde taraftarlara da küçük bir hatırlatma; Galatasaray seneler senesi ırkçılığın ve bu tür insanlık karşıtı söylemlerin karşısında duran köklü bir kulüptür...

Kısadan hisse demem o ki:

Bu gazetede spor, sanat, siyaset veya sağlık yazmanız önemi değil, önemli olan ne yazarsak yazalım tek bir ağızdan antisemitizm var oldukça ve bize yakınlaştıkça, onu kendimize ayrılan köşeden duyurmak ve kınamak. Antisemitizm çoğaldıkça biz korkmayacağız, fakat insanlık güçlendikçe siz yenileceksiniz.

Spora gelince:

Bugün Hanuka Bayramı, yani mucizenin bayramı. Dünya bu kadar kötü durumdayken bile, insanları bir araya sevgi amacıyla getirmeyi başaran en büyük mucizedir spor. Ne iğrenç söylemlerinizle ne de başkalaştırmalarınızla bu mucizeyi yenemeyeceksiniz.

Neden Yahudi toplum gazetesinde yazarlık yapıyorum diye soranlara ise:

"Mucizelere inanmayan Yahudi gerçekçi değildir."

Hag sameah

İyi seneler… 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
763