Batya Natan

Bob Dylan Nobel Edebiyat ödülü törenine katılmayacak

Ünlü Yahudi asıllı şarkıcı Bob Dylan basına yaptığı açıklamada, kazandığı 2016 Nobel Edebiyat Ödülü’nü almak için Stockholm’e bizzat gidemeyeceğini belirtti.

Bob Dylan Nobel Edebiyat ödülü törenine katılmayacak

10 Aralık’ta İsveç-Stockholm’de yapılacak törende Dylan’a ödülü gıyabında verilecek. Dylan’ın edebiyatta Nobel ödülüne layık görüldüğü edebiyat çevrelerinde şaşkınlık yaratmıştı.  Nobel komitesi, şarkıcılığı ile ünlü olan Dylan’ın şarkılarına konu olan şiirleri dolayısı ile ödülü aldığını açıklamıştı.

Dylan’ın ödülü almasının açıklanması sonrası bir süre Nobel ile ilgili hiçbir açıklama yapmaması da dikkat çekti.  Dylan, daha evvel yapılmış  programı ile kesiştiği için 10 Aralık’ta Stockholm’e gelemeyeceğini belirtti. Nobel Komitesi konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, ödülü almaya bizzat gelmemenin ilk defa olmadığını, daha evvel Doris Lessing, Harold Pinter ve  Elfriede Jelinek’in de ödülünü gıyabında aldığını ifade etti.   

Ancak Bob Dylan kazandığı ödül ile ilgili bir konuşma yapmak zorunda. Nobel Ödülü kuralları gereği 10 Aralık’tan itibaren 6 ay içinde bu konuşma yapılmazsa Dylan 927,740 Amerikan dolarlık para ödülünü alamayacak.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
810