Alüminyum Hurda Geri Dönüşüm

ABD İsrail’in Golan’daki varlığını resmen tanıyabilir

İsrail İstihbarat Bakanı Yisrael Katz, ABD yönetiminin İsrail’in Golan’daki varlığını resmen tanıyabileceğini belirtti.

ABD İsrail’in Golan’daki varlığını resmen tanıyabilir

İsrail’in yoğun talebi üzerine, ABD Kudüs’ü başkent olarak tanımasından sonra, İsrail’in 1967 savaşında Suriye’den ele geçirdiği Golan Tepelerini de İsrail toprağı olarak tanıyıp tanımamayı tartışıyor. İsrail ve ABD basını söz konusu hareketi İran’ın Suriye’deki varlığına ikinci bir darbe olarak yorumladı.

Reuters’a bir demeç veren Bakan Katz söz konusu konunun hali hazırda İsrail-ABD görüşmelerinde birinci gündem maddesi olduğunu belirtti.  Katz’a göre Amerikan yönetimi bir iki ay içinde bir karar açıklayacak.

Son olarak ABD’nin büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıması Arap dünyasında büyük infiale neden olmuş, AB ise, birkaç  ülke dışında, hareketin endişe verici olduğunu belirtmişti.

İsrail 1967’de ele geçirdiği Golan Tepelerini 1981’de ilhak ettiğini açıklamış ve bölgeyi yerleşime açmıştı.  Ancak İsrail’in ilhak kararı uluslararası toplum tarafından tanınmıyor.  İsrail tarafı yaklaşık 1200 kilometrekarelik platoyu Suriye iç savaşı ve İran varlığı dolayısı ile askeri açıdan stratejik olarak görüyor ve elinde tutmak istiyor.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın