Alüminyum Hurda Geri Dönüşüm

İsrail’den kolonoskopiye alternatif

İsrail’de Check-Cap adlı şirketin geliştirdiği sindirilebilir x-ışını kapsülleri sayesinde kanser taramaları için artık kolonoskopiye gerek kalmayacak.

İsrail’den kolonoskopiye alternatif

Kolonoskopi her ne kadar polipleri temizlemesi açısından hastalığın tedavisinde faydalı olsa da, kontrol amaçlı olduğunda rahatsız edici bir prosedür oluşundan dolayı insanların yüzde 60’ı işlemden kaçınıyor.

İsrail’in kuzeyinde yer alan İsfiya kentinde bulunun Check-Cap, ön hazırlık gerektirmeyen, içinde sindirilebilir x-ray cihazı taşıyan kapsül için Avrupa Birliğinden CE Belgesini aldı. Önceden bağırsak temizliği gerektirmeyen, bir kaşık kontrast madde ile yutulan kapsül, her öğünde alınan lif takviyesiyle iki-üç gün boyunca izleniyor. Kapsül sürekli değil yalnızca bağırsak hareketlendiği zaman x ışını yayıyor. Kendi kendine normal yollarla yok olan kapsül bağırsağın gerçek zamanlı iki ve üç boyutlu haritasını çıkarıyor. Her tür anormallik ve kanser oluşturabilecek polip yakalanabiliyor. Yalnızca bulgu ortaya çıkarsa hasta kolonoskopi oluyor. Check-Cap CEO’su Alex Ovadia 2019 yılında ABD’den gerekli izinler alınması için çalışmalara başlayacaklarını açıkladı. Bugüne dek yüzlerce hastada yapılan denemelerde hiçbir yan etkiye rastlanmadı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın