Alüminyum Hurda Geri Dönüşüm

Mısır, Ramazan boyunca Refah’ı açık tutacak

Gazze ile Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı, Ramazan boyunca açık kalacak.

Mısır, Ramazan  boyunca Refah’ı  açık tutacak

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi cuma günü bir açıklama yaparak Gazze ile Mısır arasındaki Refah sınır kapısının Ramazan ayı süresince açık kalacağını bildirdi. Mısır ile Gazze arasındaki tek yaya geçiş yolu olan Refah sınır kapısı senelerden beri hiç, bir ay süreyle açık kalmamıştı.

2013 yılından beri Mısır, sınır kapısının birkaç ayda bir sadece belli günlerde açık kalmasına izin veriyordu. Cumhurbaşkanı Sisi’nin açıklamasından önce de sınır kapısı yaklaşık bir haftadır açıktı.

Sisi’nin cuma sabahı erken saatlerde attığı tweet’te şu ifadeler yer aldı: “Mübarek Ramazan ayı boyunca Refah sınır kapısının açık kalabilmesi için gerekli yerlere talimat verdim. Bu karar Gazze Şeridindeki kardeşlerimizin yüklerini azaltmak için alındı.”

Sınır kapısının açık kalma süresinin bir aya kadar uzatılması ile ilgili karar, Hamas Siyasi Büro Şefi İsmail Haniye’nin Kahire’de Mısır İstihbarat Şefi Abbas Kamel ile bir araya gelmesinin ardından alındı. Haniye, Mısır ziyaretine atıfta bulunarak, Filistinlilerin yapılan ziyaret ve görüşmelerin sonuçlarını ‘gördüklerini’ dile getirdi.

Haniye, sınır kapısının açık kalması karşılığında, Hamas’ın İsrail’e yönelik protestolarını azaltması ya da şiddetini düşürmesi konusunda herhangi bir anlaşma yapıp yapmadıklarıyla ilgili bilgi vermedi. Ancak, sınır bölgesindeki olaylarda son birkaç gündür büyük ölçüde azalma olduğu gözlemleniyor. Öte yandan, Haniye protestoların durdurulması için herhangi bir kararın alınmadığını ve önümüzdeki günlerde eylemlerine devam edeceklerini duyurdu.

İsrail ordusu ise protestoları ‘şiddet içerikli ayaklanmalar’ olarak nitelerken, protestocuların İsrail topraklarına girdiklerini, güvenlik güçlerine Molotof kokteyli ve taşlarla saldırdıklarını, ateş ettiklerini ve sınıra patlayıcı madde yerleştirdiklerini açıkladı.

Aralarında öğrenci, iş insanı ve hastaların da bulunduğu on binlerce Filistinli, Gazze’den Mısır’a gidebilmek için beklenme listelerinde sıranın kendilerine gelmesini bekliyor. Filistinli yetkililer, Mısır’ın Sina Yarımadasında yaşanan güvenlik sorunları nedeniyle geçişi sık sık kapadığını söylüyorlar. İsrail’de Erez Sınır Kapısını kontrol altına tutuyor. Günlük geçişlere izin verilirken, geçecek kişi sayısı katı bir şekilde sınırlandırılıyor. İsrail ordusu getirilen 

sınırlandırmaların güvenlik amaçlı olduğunu belirtiyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın