Alüminyum Hurda Geri Dönüşüm

Bitcoin’i bir kişi 150’den 1000 dolara çıkarmış

Tel Aviv ve Tulsa Üniversitesi ekonomistleri yaptıkları kapsamlı bir araştırmada 2013 yılında Bitcoin’in bir anda 150 dolardan 1000 dolara çıkmasında bir kişinin parmağı olduğunu ve sistemin hack edildiğini açıkladı.

Bitcoin’i bir kişi 150’den 1000 dolara çıkarmış

Tulsa Üniversitesinden JT Hamrick, Tyler Moore ve Tel Aviv Üniversitesinden  Neil Gandal ve Tali Oberman tezlerinde, 2017 yılındaki ani yükselişlerin de benzer şekilde sistemin dışında kanunsuz olarak yapılmış olabileceğini iddia ederek yatırımcıları uyarıyor.

Journal of Monetery Economics dergisinde yayınlanan makaleye göre, söz konusu manipülasyon, bir kişinin yarattığı Willy ve Markus isimleri altında hayali olarak, toplam değeri 188 milyon dolar olan  600 bin bitcoin satın alınarak yapılmış.  İşlemi yapan ve bugün iflas etmiş olan Mt Gox firması yukarıdaki tutarı 161 farklı işlem altında yapmış.  Bu işlemler Bitcoin’i 2013 yılında her gün yüzde 4 oranında arttırmış.  Söz konusu araştırma, o dönemde Bitcoin işlemlerin yüzde 70’ini yapan ve 2014’te iflas eden Mt Gox adlı aracı şirketin 18 milyon işleminin analizi ile yapıldı.

İflas eden şirketin verileri, ismi gizli bir kişi tarafından sızdırıldı.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın