Alüminyum Hurda Geri Dönüşüm

Beşiktaş Belediye Başkanı Hazinedar Pesah Bayramını kutladı

Beşiktaş Belediye Başkanı Hazinedar  Pesah Bayramını kutladı

Rakel Meşulam

 

Ortaköy Etz Ahayim sinagogu

Şabat tefilasının başlaması ile birlikte Ortaköy Sinagogunu dolduran yahidlerin dualara eşlik eden sesleri ve saatler boyu süren ezgiler, bir bayramın daha coşku ile kutlanmasına tanıklık etti.

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’dan önce söz alan Haham Akaali Rav Nafi Haleva konuşmasında Pesah Bayramı’nın anlam ve önemini vurguladı. Birçok farklı adlarla anılan bayramın, Pesah olarak tanınması bağlamında ‘konuşan ağız’ ifadesine dikkat çeken Rav, insanları diğer canlılardan ayıran en önemli özelliğin konuşabilmesi olduğunu, ancak ağızdan çıkan sözlere dikkat edilmesi gerekliliğini anlattı. İlaveten, soru sormanın öneminin altını çizen Haleva, özellikle çocuklarımızı soru sormaya teşvik etmemiz gerektiğini, yanıtları ise aile meclisinde karşılıklı görüş alışverişinde bulunarak irdelemenin onların zihinlerini geliştirmelerine yardımcı olacağını, eş zamanlı olarak yeni sorular üretebileceklerini dolayısı ile teşvik edilmeleri gerektiğini belirtti: “İsrail halkı Mısır’dan kurtulana kadar köleydiler, Firavun’a ve ustalara hizmet etmek zorunda kaldık. Kaderimiz üzerinde başka seçeneğimiz yoktu. Sonra kurtuluşumuz geldi. Tanrı bizi kurtardı. Artık bedensel ve ruhsal açıdan özgürüz. Tanrı’ya hizmet etmekte serbesttik. Fiziksel özgürlük ruhsal özgürlüğümüzle geldi. Ve bu özgürlüğü en uygun şekilde, özgürlüğün sorumluluğunu kabul ettiğimizi gösteren bir şekilde, özgürlüğün bütünlüğünü tanıdığımız bir şekilde anıyoruz: Ağızlarımızla, şarkılarla, hikâyelerle, hikâyelerle, hikâyelerle... Bu bayramda atalarımızın özgürlüklerini kazanmalarının öyküsünü anlatırız. Bayram bir soru ile başlar ve çocuklarımızın bize sordukları sorularla sürer.

Soru sorma, sorgulama, soru düşünebilecek bir ortamda yetişme, cevap ve hükümden önce soru üretebilecek kafa yapısına erişebilme ve çocuklarımıza çekinmeden bizi ve her şeyi sorgulamayı öğretebilme ile özgürlük, birlikte düşünülmesi gereken kavramlardır.  Özgürlük soru ile başlar. İnsan sahip olduğu bu konuşma özgürlüğünü insanlığın yararına kullanması ve daima bu özgürlüğe sahip olması duasıyla…”

Haham Akaali’den sonra söz alan Av. Murat Hazinedar, henüz kariyerinin başında bir belediye başkanı olarak, seçildiği günden bu yana aksatmadan her bayramı yahidlerle birlikte geçirmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.  Özgürlük, eşitlik ve kardeşlik ilkelerini benimsemiş bir siyasetçi olarak din, dil ve etnik köken ayrımı yapmadan yüzyıllardır huzur ve barış içinde, üç semavi dinin bir arada yaşamasına ev sahipliği yapan Beşiktaş’ta bir bayramı daha aynı güven ve huzur ortamı içinde kutlamaya devam etmenin gururunu yaşamakta olduğunu ifade etti.

Duanın sona ermesinin ardından…. Başkan’ın verdiği seuda ikramı ile devam eden Şabat tefilası Genç Emekliler Korosunun seslendirdiği Ladino şarkılarla devam etti. Şarkılara eşlik eden yahidler bayramı coşkuyla kutlamanın sevincini yaşadılar. Koronun şarkılarına ara vermesi ile kürsüye gelen Türk Yahudi Toplumu Başkanı İshak İbrahimzadeh bu güzel ortamın gerçekleşmesinde emeği geçen Sinagog Yönetim Kuruluna teşekkür etti. Konuşmasına bayrama yönelik Tevrat’tan alıntılarla devam eden İbrahimzadeh, yaptığı esprilerle ortama neşe kattı. Koronun programını tamamlamasından sonra, Ortaköy Sinagogu Haham Akaali Rav Nafi Haleva ve Yönetim Kurulu Başkanı Alber Elvaşvili, seuda ikramı için Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’a şükranlarını dile getirdiler.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın