‘The Jews’ filmine antisemit yorumlar yağdı

Fransa’da haftalık bir dergi, antisemitizmi konu alan film hakkında yayınladığı yazıya gelen çok sayıda antisemit tepki üzerine web sitesindeki yorumları kapatmak zorunda kaldı.

dakika sonra yazının altındaki yorumlar bölümü dalga halinde antisemit yorumların akınına uğradı. Makalenin yazarı Martine Gozlan, yorumları yayına kapama kararı alındığını bildirdi.

Gozlan, “Tabii ki bütün yorumlar polemiklere yol açan ve düşmanca ifadeler değildi. Ama çoğunluğu nefreti körükleyen, cehaletten kaynaklanan komplo teorileri içerikli tepkilerdi” ifadesini kullandı.

“Fakat bu kez yeter artık dedim. Bu hakaretlere son dedim” sözleri ile tepkisini dile getiren yazar Gozlan antisemitizmi “habis bir tümör” olarak nitelendirerek Marianne’da bunun gelişmesi için ortam sağlanmayacağını da vurguladı. Fransa’da onlarca gazeteci ve yazar, geçtiğimiz günlerde vizyona giren Fransız Yahudi’si komedyen Yvan Attal’ın yönetmenliğini yaptığı ‘The Jews’ adlı film hakkında yazılar yazdılar. Filmde İsrail doğumlu aktör Attal ile hayat arkadaşı oyuncu/müzisyen Charlotte Gainsbourg rol almaktalar. “Yahudiler İsa’yı öldürdü”, “Yahudilerin çok parası vardır”, “Yahudiler Holokost’u kullanıyorlar” türünden antisemit mitleri filminde işleyen Yvan Attal, bu mitlerden her birini sinematografik kısa bir öyküye dönüştürmüş. Filmin CRİF tarafından düzenlenen prömiyerinde bir konuşma yapan Yvan Attal, bu filmi yapmasının nedenini, Fransızların son 15 yılda ülkede yükselmekte olan antisemitizme ve antisemit saldırılara kayıtsız kalmalarından kaynaklandığını belirtti.

Geçtiğimiz yıl 8 bin Fransa Yahudi’sinin İsrail’e göç etmesinin ardından Fransa hükümeti antisemitizme karşı savaşın Fransa’nın ulusal bir sorunu olduğu açıklamasını yaptı.

Huffington Post’un Charlotte Gainsbourg ile yaptığı söyleşide ünlü oyuncu babası, Fransa’nın efsanevi ve dünyaca tanınmış müzisyeni Serge Gainsbourg’un da Yahudi olduğunu ve zaman zaman antisemit söylemlere hedef olduğunu belirtti.

Charlotte Gainsbourg, “Hayatım boyunca babamın antisemitizm ile karşılaşmasına, hakarete uğramasına, evimizin duvarlarına sık sık yazılan ve çizilen antisemit grafitileri silmeye çalışmasına tanık oldum” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın