Big İdea

Günümüzde birçok ebeveyn çocuklarına dünyayı keşfedebilecekleri, yeni yetenekler edinebilecekleri, olgunlaşabilmeleri ve bunları yaparken de eğlenebilecekleri bir yaz kampı arayışındalar. Big Idea yaz kampı bu konudaki talepleri yerine getirecek bir program uyguluyor.

Big İdea

7 ile 8 yaşındaki gençler aralarında ABD, Fransa, İngiltere İspanya, Kanada, Türkiye, Japonya, Rusya ve Çin olmak üzere 30’dan fazla ülkeden kampa geliyorlar. Kampta İngilizce ana dil ancak başka dilleri de duymak mümkün. Kampın yarısının İsrailli, diğer yarısının ise çeşitli uluslardan olması kampta çok kültürlü bir atmosfer olmasını sağlıyor.

 İki haftalık bir sürede, katılımcılar istekleri doğrultusunda bilişim ve medya konularındaki workshoplara katılabiliyorlar. Bazı kampçılar kendilerine özgü bilgisayar oyunları yaratabiliyor, robot yapabiliyor, aygıt planlayabiliyorlar. Başkaları fotoğrafçılıkta ya da tasarımda uzmanlaşmayı seçebiliyor. Takı tasarlayıp 3D yazıcıda bastırıp sonrasında kullanabiliyorlar. Workshoplar profesyonel bir kadro tarafından en fazla 8 kişilik gruplara veriliyor.

 Başka alanları keşfetmek isteyen gençler ise Akdeniz’de surf kurslarına, tiyatro, dövüş sanatları kurslarına katılabiliyor ya da bilimsel deneyler yapabiliyorlar.

Ancak Big Idea sadece teknoloji ya da bütün gün bilgisayar başında oturmak demek değil. Dışarıda yapılan faaliyetler, çocukların atlayıp zıplamalarını, dans etmelerini, havuz partileri, ateş yakmak gibi faaliyetlerde bulunmayı, spor yarışmalarını da içeriyor.

Big Idea Karmel’de Meir Shfeya Gençlik Köyünde yeşillikler içinde yer alıyor.

3-6 kişilik odalarda banyo ve duşlar mevcut.

İsrail’de bir teknoloji yaz kampı oluşturmak fikri dokuz sene önce Big Idea’nın kurucusu Dotan Tamir’in aklına geldi. Kampın uluslararası hal alması da sonradan gelişti. Son 8 senedir binlerce genç kampa katıldı.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’u ziyaret eden kampın müdür yardımcısı Nir Gad, gençlerin sorularını cevaplandırdı.

Nir, “Her sene Türkiye’den gençler kampımızı ziyaret ediyor. İngilizcelerini geliştirmek ve dünyanın her tarafından gelen gençlerle kaynaşmak, teknoloji, tasarım, ve birçok konuda yeni yeni yeteneklere sahip olmak onlar için bulunmaz bir fırsat” dedi.

Geçtiğimiz yıl İstanbul’dan beş gencin kampı ziyaret ettiğini, bu sene de onların gelmeyi düşündüklerini söyleyen Gad,  bu yaz birçok genci misafir etmek istediklerini dile getirdi.

Geçtiğimiz sene kampa katılan gençlerden izlenimler

Cefri Mizrahi

Katılmış olduğum Big Idea adındaki yaz kampına eğer gitmediyseniz ilk olarak çok şey kaçırdığınızı söylemeliyim. Hayatımda yaşadığım en eğlenceli anlardı. Ayrıca oraya gitmek için yapmanız gereken tek şey İngilizce bilmek çünkü bu kamp uluslararası bir kamp ve dünyanın her tarafından arkadaşlarınız olması için de harika bir fırsat. Kamptaki aktivitelerinizi de kampa yazıldıktan sonra size gelen e-posta üzerinden seçiyorsunuz ama seçmeden önce internet sitesinde iyice dolaşıp aktiviteleri incelerseniz iyi edersiniz. Bu kamp bir teknoloji kampı ama ana merakı teknoloji olmayanlar için de farklı seçenekler var.

Örneğin; dalga sörfü, uzay ve bilim bunlardan bazıları. Bu kamp 7-18 yaş arası çocuklar için çok güzel ve eğlenceli bir yer. 2 haftalığın yanı sıra 5 günlük programları da var. Yazın istediğiniz dönemi seçip bu kampta harika vakit geçirebilir, müthiş arkadaşlıklar kurabilir, aynı zamanda da birçok şey öğrenebilirsiniz. Aktiviteler dışında diğer arkadaşlarla sosyalleşme ve vakit geçirme zamanınız da oluyor. Bu yazıdan kampın sadece eğitici olduğunu düşünüyorsanız bir göz atmanızı tavsiye ederim. Bu kampta her şey var ama önce eğlence var!

 

 Emir Geron

Temmuz ayının 12 gününü İsrail’de bulunan Big Idea kampında geçirdim. Hayatımda geçirdiği en müthiş yazlardan biriydi. Dünyanın her yerinden insanın katılabildiği dopdolu bir kamp.

Öncelikle her sabah coşkulu şarkılarla bir uyandırma servisi ardından aktivitelere hazırlık. Herkesin kendi seçtiği aktiviteler doğrultusunda zaman geçirdiği yaklaşık 4 saatin ardından herkese ayrılan serbest zamanda dilerseniz ailenizle konuşabilir dilerseniz spor yapabilir ve hatta bilgisayardaki programlarınıza devam bile edebilirsiniz. Eğlence için ayrılan bu zamandan sonra ise akşam aktiviteleri gelir. Herkes yatakhanesine gidip gruplarına ayrılır ve akşam için hazırlık yapar. Dopdolu bir akşam eğlencesinden sonra kısa bir grup konuşması yapılır ve herkes kendi yatakhanesine ayrılır. Anlayabildiğiniz kadar gayet yoğun ve müthiş eğlenceli inanılmaz bir gün geçiriyorsunuz bu kampta her gün. Ertesi sabah yine coşkulu müziklerle uyanıp çok keyifli bir gün daha geçiriyorsunuz. Dünyanın her yerinden gelen arkadaşlar edinebildiğiniz, bilgisayar üzerinden birçok farklı şey öğrenebildiğiniz her gencin kendine göre eğlenceli vakit geçirebileceği inanılmaz zevkli bir kamp Big Idea.

Kamp hakkında daha fazla bilgi için

http://bigidea.co.il/en

 

+972-3-528-5177

info@bigidea.co.il

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın