Fransa Yahudileri ülkedeki geleceklerini sorguluyor

Fransa Yahudi Toplumunun çatı kuruluşu CRIF’in başkanı, Fransa Yahudilerinin çocuklarının bu ülkedeki geleceğini sorguladıklarını ve çocuklarını güvenlik nedeniyle devlet okullarından aldıklarını söyledi.

CRİF Başkanı Robert Ejness, Vice News’a verdiği söyleşide geride bıraktığımız 2015 yılında antisemit olayların arttığını, içinde bulunduğumuz 2016’da bu yükselişin devam edeceğinden endişe ettiğini belirtti.

Yahudilerin yoğun yaşadığı Le Marais’deki işyerinde verdiği söyleşide, “Geçtiğimiz yıl 900 civarında antisemit saldırıya hedef olduk. Fransa Yahudileri bu konuda gerçekten çok endişeli… Çocuklarının bu ülkedeki geleceğini sorgulamaktalar. Bu da geçmişte benzerini yaşamadığımız dengesiz bir durum oluşturmakta” dedi. Robert Ejness, 1970’te 7 bin çocuk Yahudi okullarında eğitim görürken, günümüzde bu sayının 35 bine çıktığı, benzer bir sayıda çocuğun da Hıristiyan okullarında öğrenim gördüğü, son zamanlarda bir kesim ebeveynin çocuklarını devlet okullarından aldığı bilgisini verdi. Fransa Başbakanı Manuel Valls geçtiğimiz ay bir konuşmasında bu konuya değinerek, geçtiğimiz yıl Paris’te gerçekleşen terör saldırısından sonra Fransa Yahudilerinin korku ve endişelerini anlayışla karşıladığını ifade etmişti. Fransa Yahudileri ile dayanışma içinde olduğunu belirten Valls, radikal sol veya radikal sağdan gelen her türlü antisemitizme şiddetle karşı olduğunu vurguladı. Başbakan Valls katıldığı CRİF’in yıllık geleneksel davetinde de, “Fransa Yahudileri ‘kipa’ giymeye, sinagoga gitmeye, kaşer marketlerde alışveriş yapmaya, çocuklarını devlet okullarına yollamaya korkuyorlar. Bu bizim kabullenmeyi arzu etmediğimiz bir gerçek” dedi.

Antisemitizmin en önemli nedenlerinden birinin bazı Müslüman göçmenlerin ülkeye entegrasyonunda Fransa’nın başarısız olmasından kaynaklandığını vurgulayan Valls, son 20-30 yılda göç eden Müslüman nüfusun Fransa sistemine uyum sağlamakta direndiğinin altını çizdi.

2015 yılının ocak ayı ile mayıs ayı arasında önceki yılla kıyaslandığında antisemit girişimlerin yüzde 84 oranında arttığı gözlemleniyor. Yahudi Ajansı’ndan (Sohnut) verilen bilgiye göre bu durum 8 bin Fransa Yahudi’sinin İsrail’e göçü ile rekor düzeye ulaştı.

Kaynakça/Times of Israel

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın