Çocuklar için Judeo Espanyol albüm

Şarkıcı / besteci Sarah Aroeste’nin yeni albümü ‘Ora de Despertar’ çocuklara ve ailelerine hitap ederken, yok olmakta olan bir Yahudi kültürünü canlandırma çabasını taşıyor

Çocuklar için Judeo Espanyol albüm

Sarah Aroeste son derece renkli bir kişi. O dördüncü albümü ‘Ora de Despertar’ı (Uyanma Zamanı) çıkaran Ladino müziği üzerine uzman bir anne. Müziğinde Yunanistan’daki Sefarad köklerini ve Ladino müzik geleneğine tutkusunu açıkça ortaya koyuyor. Çok yakında ikinci kez anne olan Aroeste annelik ve profesyonel müziği bir arada götürmeye çalışıyor. 25 Mart’ta çıkan son albümü özellikle çocuklara hitap eden yemek, vücudun bölümleri, sayılar, doğa gibi temalara odaklanmakta. Sarah Aroeste, “İnsanlar Judeo Espanyol’un bittiğini veya yavaş bir ölüme doğru yol aldığını düşünmekteler. Bu durumun gerçek olmadığını anlatmaya çalışıyorum. Ladino kültürü Yahudi tarihinin çok önemli bir parçasıdır. Kızlarım da eminim büyüdüklerinde ait oldukları geleneklerle gurur duyacaklardır” demekte.

‘Ora de Despertar’ albümü sabah uyandıktan sonraki ritüeli eğlenceli bir şekilde çocuklara sunarken, yetişkinler için de kaybolmaya yüz tutmadan bu kültürü çocuklarına öğretmeye başlamaları çağrısı niteliğinde.

 

 

 

 

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın