Yemen Yahudileri için gizli operasyon

Manny Dahari iki yıl süresince Yahudi Ajansı (Sohnut) ile işbirliği içinde çalışarak Yemen’de kalan ailesini bu ülkeden çıkarmayı başardı. Geçtiğimiz günlerde 19 Yemen Yahudi’si İsrail’e ulaştı.

19 Yemen Yahudi’sinin ülkeden nasıl çıkarıldığına ilişkin ayrıntılar halen gizli tutulmakta. Houthi’nin denetimi altındaki Sanaa kentinden ve yakınındaki Raydah’tan 19 Yahudi’nin Ürdün üzerinden İsrail’e kaçırıldığı bilgisi veriliyor.

ABD’de Yeşiva Üniversitesi’nde siyasi bilimler eğitimi görmekte olan 22 yaşındaki Manny Dahari aile fertlerini Yemen dışına çıkarabilmek amacıyla Yahudi Ajansı (Sohnut) ile işbirliği içinde çalıştı. Dahari, “Geçtiğimiz ay dört kez onları kaçırma girişiminde bulunduk, üç kez başarısız olduk, dördüncüsünde çok şükür sonuca ulaştık. Şimdi onların güvende olduğunu biliyorum artık” şeklinde konuştu.

19 Yemen Yahudi’si yanlarında, Husi yönetiminin kendi kültür miraslarına ait olduğunu iddia ettiği 600 yıllık Tora rulosunu da getirmeyi başardılar. Dahari, “Bu Tora rulosu yüzyıllardır aile atalarımın koruması altındaydı. Onu başkasının sahiplenmesini kabul edemezdik” demekte. Yaklaşık 10 yıl kadar önce henüz 13 yaşında olan Manny Dahari ülkedeki şiddetin verdiği huzursuzluktan dolayı ABD’ye kaçırıldı. 2009’da aile fertlerinden ikisi antisemit saldırı sonucu öldürüldü. Geçen yılın başında Manny’nin kardeşi Naftali, İsrail’e kaçırıldı. Geçen Ekim ayında da Manny ile Naftali’nin dört küçük kardeşi kaçırılarak Berşeva’ya yerleştirildi. 19 kişi arasında tabii ki çocukların anne ve babası da vardı. Yahudi Ajansı’nın verdiği bilgiye göre, kendilerine uygulanan baskıya ve maruz kaldıkları tehdide rağmen Yemen’de kalan son 50 Yahudi bu ülkede kalmakta direniyor. Manny Dahari, “Yahudiler yüzyılladır yaşadıkları Yemen’e derinden bağlılar. Ama artık orada ikici derece vatandaş statüsündeler ve sürekli tehdit altındalar. Bence terk etmediklerine çok pişman olacaklar” dedi.

 

Başbakan Netanyahu Yemenli göçmenleri Knesset’te kabul etti. Fotoğrafta Yemen’den gelen 600 yıllık Tora Rulosu görülüyor.  21 Mart 2016

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın