Las Vegas Goodman’ların emin ellerinde

Üç dönem belediye başkanlığı yapan kocası Oscar Goodman’ın ardından 2011’de belediye başkanı seçilen Carolyn Goodman için Las Vegas’ı yönetmek bir aile işi niteliğinde. Carolyn Goodman geçtiğimiz yıl bu göreve yeniden seçildi.

Las Vegas Goodman’ların emin ellerinde

76 yaşındaki Las Vegas Belediye Başkanı Carolyn Goodman’ın masasının üzerinde aile fotoğrafları yer alıyor, evlatlık aldığı dört çocuğu ile gurur duyuyor. İkinci oğlu babası Oscar Goodman gibi hukukçu. Kentteki Yahudi nüfusunun gün geçtikçe arttığını belirten Goodman eşinden bahsederken 55 yıldır birlikte olduklarını söylüyor. Carolyn ve Oscar lise çağlarında tanıştılar. Oscar Pennsylvania üniversitesinde hukuk eğitimi gördükten sonra ileride senatör olacak Hukukçu Arlen Specter’in asistanlığını saati bir dolar karşılığında yaptı. İkili 1964’te Las Vegas’a yerleşti. Bir gece yarısı Oscar, Carolyn’e süt ve bal ülkesine göç etmeyi önerdiyse de Carolyn kabul etmedi.

Carolyn kentteki yerel Yahudi federasyonunda etkin olup yıllarca kadınlar bölümünün başkanlığını yaparken, Oscar, Meyer Lansky gibi ünlü bir gangsterin ve Fat Herbie ile Tony the Ant lakaplı diğer gangsterlerin savunmalarını üstlendi.

Goodman çifti Las Vegas’a geldiklerinde kentte sadece bir reformist sinagog ve Ortodoks sinagogu olarak kullanılan küçük bir ev vardı. Günümüzde 60 bin kişilik Yahudi nüfusuna sahip Las Vegas’ta 28 ayrı cemaatin 15 ibadethanesi ve dört Yahudi okulu bulunuyor.

Üç dönem Oscar’ın, ikinci dönemini sürdürmekte olan Carolyn’in belediye başkanlığı ile kente hizmetlerinin geçmişi üst üste 17 yılı bulunca Las Vegas’ta bir Goodman’lar efsanesinin var olduğu söylenebilir. Carolyn efsane sözcüğüne pek sıcak bakmıyor. “İkimiz de yaptıklarımıza bir karşılık beklemiyoruz. Burada efsane olan bir şey varsa o da Oscar’ın Las Vegas’ı cinayet ve cürüm kentinden, yaşanılması keyifli bir kente dönüştürmüş olmasıdır” demekte. 76 yaşındaki eşi Oscar’ın iyi bir Yahudi ve oldukça dindar bir kişi olduğunun altını çiziyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın