Almanya´dan Yahudi kurumu ADL´nin Onursal Başkanı´na ödül

ADL’in (Anti-Defamation League – İftira ve İnkarla Mücadele Birliği) Onursal Başkanı Abraham Foxman, Almanya’nın en yüksek düzeyde sivil payesi ile onurlandırıldı.

Washington’da elçilik rezidansında gerçekleştirilen bir törende Almanya’nın ABD Büyükelçisi Peter Wittig, ADL onursal başkanına Commander’s Cross of the Order of Merit madalyasını sundu.

“Sizin sesiniz nefrete karşı hoşgörünün sesi oldu. Ayrımcılığa karşı sorumluluğa çağıran bir ses oldu” diyen Büyükelçi Wittig, Foxman’ın her türlü bağnazlığa karşı mücadele vermesini, ABD’deki Alman ve Yahudi toplumlarının kaynaşması yönünde verdiği çabayı vurgulayarak onu  “yorulmaz savaşçı” sözleri ile nitelendirdi.

Bir Holokost kurtulanı olan Foxman ödülünü alırken yaptığı konuşmada, “Almanya hükümetinden günün birinde ödül alacağımı ve bu ödüle layık görülmekten de gurur duyacağımı hayal bile edemezdim” dedi. Foxman ayrıca,  “Almanya hoşgörüsüzlüğe karşı mücadelede lider olduğunu kanıtlıyor. Holokost’tan çıkarılan ders iyice öğrenilmiş” ifadesini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın