Frank Stella’nın kayıp sinagogları

ABD’li ressam Frank Stella, Holokost’ta Naziler tarafından yok edilmiş Polonya’daki ahşap sinagogları yeniden canlandırdı.

Frank Stella’nın kayıp sinagogları

Amerikalı ressam Frank Stella’nın Varşova’da açılan sergisi, bir zamanlar Polonya’nın her tarafında yer alan ancak İkinci Dünya Savaşı yıllarında Naziler tarafından yakılıp yıkılan ahşap sinagoglardan esinlenerek yaratılmış eserlerden oluşmakta.

Geçtiğimiz hafta Polonya Yahudi Tarihi Müzesinde açılan ‘Frank Stella and the Synagogues of Historic Poland’ adlı sergi 20 Haziran’a dek devam edecek.

Ressamın 1970’de yaptığı geometrik ve soyut eserlerin bir kısmı, bir zamanlar yaşadığı Polonya kentinden esintiler içermekte. Frank Stella bu projeye, 1959 yılında Polonyalı mimarlar Maria ve Kazimierz Piechotka’nın yayınladıkları ‘Wooden Synagogues’ (Ahşap Sinagoglar) başlıklı kitaptan esinlenerek başladı. Sergide ayrıca Holokost’ta katledilen Yahudi fotoğrafçı ve sanat tarihçisi Szymon Zajczyk’ın çektiği sinagog fotoğrafları da yer almakta.

New York’ta yaşayan 79 yaşındaki Frank Stella’nın sergi açılışına katılması vesilesi ile Polonya Yahudi Tarihi Müzesinde iki gün süresince etkinlikler düzenlendi. 60 yıldır üretken bir ressam olarak çalışan Frank’ın eserleri, New York Modern Sanat Müzesi dahil olmak üzere dünyanın birçok müzesinde sergilenmekte.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın