Eğitimde ayrımcılığa son… Doğu Yahudilerinin kültürü eğitim sistemine girecek

İsrail’deki öğretim kurumlarının eğitim programları ülkenin kurulduğu tarihten beri sadece Avrupa Yahudilerinin tarih ve kültürüne odaklanmış, kökenleri Ortadoğu, Kuzey Afrika ve diğer Müslüman ülkelere dayanan Yahudi toplumlarının (Mizrahi/Doğulu olarak tanımlanan Yahudiler) kültürleri yok sayılmıştı.

 

Eğitim Bakanı Naftali Bennett, Müslüman çoğunluğa sahip ülkelerde yaşamış Yahudi toplumlarının kültürel zenginliklerini ve tarihlerini tanıtan eğitim programlarını oluşturacak bir komisyonu görevlendirdi.

İsrail Ödülü sahibi şair Erez Biton’un başkanlığını yaptığı komisyon, Mizrahi/Doğulu kültürü ve tarihini eğitim programına sokmak üzere üç aylık bir araştırma yapacak. Bu amaçla Müslüman çoğunluğa sahip ülkelerden göç etmiş Yahudi toplumlarının çatı kuruluşlarının temsilcileri, bu toplum mensubu tarihçiler, edebiyatçılar ve araştırmacılar ile görüş alışverişinde bulunulacak.

“Bu tarihi bir girişimdir” diyen Bakan Bennett, “Bugün yıllarca süregelmiş bir haksızlığı düzeltiyoruz. Doğu kültürünün zenginliği bugüne dek bunu takdir etmekte başarısız olmuş eğitim sistemimize çok değerli bir hediye olacak. Dünyanın her yerinden göç alan İsrail bu kültür zenginliğini yok saymak yerine hayata geçirmeyi başarmalıdır. Değerli şair Erez Biton’un başkanlığındaki komisyonun ülkemizdeki öğrencilere nitelikli bir eğitim programı hazırlayacaklarına inanıyorum” sözleri ile amacını dile getirdi.

Edebiyat Profesörü Dr. Zmira Poran-Zion günümüzde okullardaki edebiyat eğitiminin tamamen Avrupa kökenli Yahudilerin eserlerini kapsadığını belirterek, öğretmenlerin ve eğitimcilerin de Doğu edebiyatı konusunda eğitmeleri gerekeceğini ifade etti.

Diğer bir edebiyatçı ve eğitimci olan Dr. Ktzia Alon, Doğu tarihi ve edebiyatına okullarda gereken önemin verilmediği halde, Doğu ülkeleri müziği ve danslarının çok benimsendiğine dikkat çekti ve “Burada varlığı kabul edilen tek kültür Batı kültürüdür” dedi.

Doğu kültürü ve tarihini eğitim sistemine entegre etmek üzere çalışacak şair Erez Biton başkanlığındaki komisyonda İbrani Üniversitesi’nde İbrani Dilleri Bölümü öğretim üyesi Prof. Aharon Maman, Alliance Israélite Universelle Başkanı Dr. Yehuda Maimaran, Eğitim Bakanlığı Pedagoji Bölümü Başkanı Zehava Shemesh ve Bar-Ilan Üniversitesi öğretim üyesi Rabbi Dr. Moshe Amar yer almakta. Hepsi de Doğulu/Mizrahi kökenlere sahip kişiler.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın