İran ordusundan Kudüs’teki kliniğe Dr. Shahab Davidfor:

İran ordusundan Kudüs’teki kliniğe Dr. Shahab Davidfor:

Dr. Shahab Davidfor İran ordusunda hekim olarak görev yaptı, iki yıl kadar önce İsrail’e göç etti, şimdi Kudüs’ün Romema semtinde bir klinikte mesleğini sürdürüyor. Dr. Davidfor İran halkının İsrail ile barıştan yana olduğunu belirtmekte.

Dr. Shahab Davidfor İsfahan’da lise eğitiminin ardından tıp fakültesini tamamladı, İran ordusunda bir buçuk yıl doktor olarak görev yaptı. Dindar bir ülke olan İran’da İsrail’e pek fazla sempati duyulmamasına rağmen Davidfor ailesi Müslüman komşuları ve dostları arasında barış içinde bir yaşam sürdürüyor. Dr. Davidfor, “İnsanlar çok naziktir İran’da. Arkadaşlarımın büyük çoğunluğu Müslüman’dır. Ama tabii ki bizlere ‘Pis Yahudi’ diyenler de var” demekte.

Genç doktor dört yıl kadar önce İran Hava Kuvvetlerinden orduda çalışması yönünde teklif aldı. İranlı yetkililer kendisinden çok büyük ablalarının 25 yıl kadar önce İsrail’e göç ettiklerini biliyordu, fakat bu durum onları rahatsız etmedi. Böylelikle Dr. Davidfor orduya bağlı bir klinikte bir buçuk yıl süresince görev yaptı.

Dr. Davidfor, “Yahudi olduğumu biliyorlardı, casus olmadığımı, İsrail’e bilgi sızdırmadığımı denetlemek için zaman zaman soruşturmaya tabii tutuluyordum. Bir kez de soruşturulmak üzere Devrim Muhafızları yetkililerine gönderildim. İsrail’deki ailem, onlarla ilişkilerim hakkında sorular sordular. Fakat bu soruşturmanın ardından bile çalışmaya devam etmeme izin verdiler” şeklinde bilgi vermekte.

İran halkının genelde İsrail ile barış içinde yaşamaya arzulu olduğunu vurgulayan genç doktor, “Liderlerin İsrail’e saldıracakları yönündeki söylem ve tehditlerine hiç kimse inanmıyor. Her iki ülke liderlerinin tutumlarının aksine insanlar barış ve sakin bir yaşam sürmek istiyor” demekte.

Son yıllarda Dr. Davidfor ve ailesi İran’ın nükleer programından kaynaklanan ekonomik yaptırımların etkisini birçokları gibi belirgin bir şekilde hissetti. O ortamı şu sözlerle ifade ediyor; “Ekonomik düzeyi düşük kesim ekmeğe muhtaç kaldı. Bu darbeyi hissetmeyen yine zenginler ve iktidarda olanlar oldu.”

İki yıl kadar önce Shahab Davidfor Türkiye üzerinden İsrail’e göç etti. “Eşyalarımızı götürülmek üzere hazırladık. Bunu alenen yaptık, gizlenecek bir durum yoktu. Göç edeceğimizi yetkililer dahi biliyordu. İsrail’e vardığımda Kudüs’e yerleşip bu ülkede doktor olarak çalışma lisansımı edinmek üzere kısa bir eğitim gördüm. Lisan sorunu nedeniyle birinci sınavı kazanamadıysam da, ikincisinde başarılı oldum” sözleri ile göçmenlik deneyimlerini paylaştı.

Bir hafta önce Romema semtinde bir klinikte çalışmaya başlayan Dr. Shahab Davidfor doğup büyüdüğü İran’ı çok özlediğini söylemekten kaçınmıyor. “Orada birçok arkadaşım var, onlarla Skype’da konuşuyor, hasret gideriyorum. Ne yazık ki ziyaret amacıyla İran’a gidemem. Çünkü yasak, yakalanırsam infaz edilirim. İki ülke arasında barışın sağlanmasını bekleyeceğim çaresiz…”

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın