Yeni yılın ilk ajandası

Hoş geldin 2016. Klasik bir deyiş vardır ya, acısıyla tatlısıyla bir seneyi daha geride bıraktık, diye… Bakalım 2016 bize ne yenilikler, ne sürprizler getirecek. Aslında yaşayıp da görmek en iyisi bence, ama dilerseniz, ocak ayının bizlere ne gibi etkinlikler getireceği konusunda size bazı ipuçları verebilirim. Yeni yılın, en güzel müjdeler ve en güzel sürprizlerle kapınızı çalması dileğiyle…

NE DİNLEYELİM?

‘Vestel Gururla Yerli’ konserleri kapsamında, Zorlu Performans Sanatları Merkezinde, 12 Ocak Salı günü Burhan Öçal&Borusan Quartet, 19 Ocak’ta Pinhani ve Dostları, 26’sında ise Feridun Düzağaç olacak. Ülkemizin önemli bestecilerinden, vurmalı çalgılar virtüözü ve darbuka ustası Öçal, Türkiye’deki çağdaş kültür ve müzik dünyasına yön verenlerin başında geliyor. Değişik müzik stillerine olan merakı ve coşkusu sayesinde uluslararası çapta müzisyen ve sanatçılarla dönem dönem bir araya gelen sanatçının birlikte çalıştığı isimler arasında ünlü İngiliz şef Howard Griffiths de yer alıyor. 2005 yılında Prof. Gürer Aykal öncülüğünde kurulan Borusan Quartet, Alban Berg Quartet, Juilliard Quartet, Gürer Aykal, Joshua Epstein ve Maxim Vengerov gibi kişi ve toplulukların ustalık sınıfı çalışmalarına katıldı. Borusan Quartet, 2010 yılında New York’taki Carnegie Hall’da finali gerçekleşen 2010 ICMEC Uluslararası Oda Müziği Topluluğu Yarışması’nda birinci oldu.

2004 yılında Sinan Kaynakçı ve Zeynep Eylül Üçer tarafından kurulduktan sonra, gitarda Akın Eldes, davulda Cem Aksel’in de katkılarıyla albümleri ‘İnandığın Masallar’ı yayımlayan Pinhani tıpkı gruplarının ‘gizli’ anlamına gelen ‘Pinhan’ sözcüğünden türeyen adı gibi, müzik piyasasında gizliden gizliye ilerlediler ve kendilerine sağlam bir dinleyici kitlesi edindiler. Farklı tarzları ve melodik yapısıyla diğer müzik gruplarından sıyrılan ve geleceğin önemli gruplarından biri olmayı hedefleyen Pinhani’nin bugüne kadar dört albümü bulunuyor. Ve son olarak, Mersin’de bir grubun solisti olarak şarkı söylemeye başlayan Feridun Düzağaç kendi müziklerini üretmeye 1988’de üniversiteden dört arkadaşıyla birlikte kurduğu Tını grubuyla başlamış. 2009 Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde ‘Beni Bırakma’ şarkısına çektiği klip ile Yılın Klibi Ödülüne layık görülmüş. Bu muhteşem konserlerin biletlerine www.biletix.com, www.zorlucenterpsm.com siteleri ile Zorlu gişelerinden ulaşılabilir.

 

Ne izleyelim?

8 Ocak’ta gösterime giren Büyük Açık (The Big Short), inanılmaz oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor. Dünya ekonomisi hakkında belli bir bilgi seviyesine sahip, ancak bankacılık sektöründe yer almayan dört kişi, 2000’li yılların ortasında yaşanan büyük ekonomik krizi önceden sezerler. Ancak gerek bankalar, gerekse hükümetler bu durumu ısrarla görmezden gelmeye devam etmektedir. Oluşan bu büyük açığı, ancak her şeylerini kaybetmeyi göze alacak kadar cesur olanlar, risk almaktan korkmayanlar değerlendirebilecektir. Sonunda ya batacak, ya da muazzam paralar kazanacaklardır. Michael Lewis’in çok satan kitabına ve gerçek bir hikâyeye dayanan, Adam Mckay’in yönettiği Büyük Açık filminde başarılı oyuncular Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling ve Brad Pitt rol alıyor. Filmin senarist koltuğunda ise Adam McKay ile Charles Randolph oturuyor. Film dört dalda Altın Küre’ye aday gösterildi bile.

 

NEREYE GİDELİM?

Bu yeni yılda, Karaköy’ün en beğendiğim lokantalarından birinde yedim 2016’nın ilk akşam yemeğini: Naif’te.  Deniz mahsullerinden yöresel yemeklere, çeşitli kahvaltı menüsünden Ege sahillerini anımsatan mavi ve beyaz dekorasyonuna kadar Naif Karaköy’ün kendinizi Alaçatı’daymış gibi hissettiren bir havası var. Duvarlarında mavi ve beyazın bütün tonlarındaki çini tabaklar ve tavanından sarkan renkli avizelerle göz dolduran bu minicik restoranda, hem harika bir yemek yiyeceğinizden, hem de dört dörtlük bir servis alacağınızdan emin olabilirsiniz. Mekânı diğer lokantalardan ayıran en önemli özelliklerinden bir tanesi, alışverişini her daim küçük esnaftan yapıyor olması. Farklı yörelerden gelen taptaze malzemeler, yemeklerin nasıl bu kadar lezzetli olduğunu kanıtlar nitelikte. Domates ezmesi Antakya’dan, ekmek Seferihisar’dan, zeytinyağı Bergama’dan, peynirler ise Küçükkuyu’dan geliyor. Doğallıktan yana olanların büyük keyif alacakları Naif Karaköy, hafta içi 09.00-24.00, hafta sonu 08.00-01.00 arası açık.

 

Ne okuyalım?

Ajandamda ilk kez Fransızca bir kitap tanıtacağım. Libra Kitapçılık ve Yayıncılık’tan piyasaya çıkan ‘Istanbul d’Hier, Sans Lendemains’, biraz tarih, biraz nostalji seven Frankofonlar’ın son derece ilgisi çekecek bir kitap. François Fumelli’nin kaleme alıp, Rıfat N. Bali’nin yayına hazırladığı bu arşiv niteliğindeki kitap 20. yüzyılın başlarında İstanbul’un gündelik hayatı, yaşayanları, farklı mahalleleri, yaşam tarzı üzerine yazılmış makaleleri bir araya getiriyor. 2 Mart 1950 ile 11 Ekim 1963 tarihleri arasında Le Journal d’Orient’da yayınlanan ve François Fumelli’nin genellikle V. Teran takma adı ile yazdığı bu makaleler, bu geçen süre zarfında İstanbul’un ne denli radikal bir değişime uğradığını gözler önüne seriyor. O dönem İstanbul’unun zarif yaşantısından örnekleri içinde barındıran kitap, yazarın ne kadar dikkatli bir gözlemci olduğunu da kanıtlar nitelikte. Okuyucuların bir belgesel film izlermişçesine okuyacakları ‘Istanbul d’Hier, Sans Lendemains’, içinde sultanlar, saray yaşantısı, eğlenceli gösteriler ve faaliyetler gibi temaları barındırıyor. Satın almak için: www.librakitap.com.tr

 

Ne gülelim?

Hayatta her şeyin ters gittiği anlar vardır. Biri bitmeden diğerinin başladığı talihsizliklerin yaşanması, bunların can sıkıcı bir şekilde hayatımızda yer edeceği anlamına gelmez ama. Dört bir yanınızın kaosla çevrili oluşu, karnınız ağrıyana kadar güleceğiniz anları da beraberinde getirebilir. Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde sahnelenen ‘Yoldan Çıkan Oyun’ da, her şeyin ters gitmesi sizi çok ama çok güldürecek. Lerzan Pamir’in yönettiği, Mehmet Ergen’in yapımcılığını üstlendiği oyunun ilginç bir hikâyesi var. İngiltere’nin meşhur West End sahnesinin son dönemlerdeki en başarılı oyunlarından biri olan ‘Yoldan Çıkan Oyun’, galasını 2014 yılında West End Duchess Theater’da yaptı. Fakat oyunun geçmişi biraz daha eskiye dayanıyor… Cornley Polytechnic Drama Society isimli tiyatro grubunun, 1920’lerde yaşanmış bir cinayet hikâyesini sahnelemek istemesiyle başlayan olay örgüsü, oyunun karakterlerinin başına zor gelebilecek sonsuz terslikleri getiriyor. Bu terslikler, oyunun karakterlerini zorluklarla dolu bir serüvene doğru iterken, ‘Yoldan Çıkan Oyun’ izleyicileri ise bu birbirinden komik tersliklere kahkahayla karşılık vermek durumunda kalıyorlar. Bu yıl Laurence Olivier Ödüllerinden En İyi Komedi ödülüyle dönen, whatsonstage.com’un 2014 yılında En İyi Yeni Komedi seçtiği oyun, Tom Hardy ve J.J. Abrams’ın da aralarında bulunduğu birbirinden ünlü isimleri tiyatro salonuna çekmeyi başardı. Oyuncu kadrosunda Bartu Küçükçağlayan, Defne Koldaş, Gökçen Gökçebağ, Güliz Gençoğlu, Kemal Kayaoğlu, Kubilay Çamlıdağ, Öner Erkan, Sarp Apak gibi başarılı komedyenler olan oyun her pazartesi Zorlu Drama Sahnesinde. Ufak bir hatırlatma: etkinlik 8 yaş ve üzeri izleyiciler için uygun.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın